Jeśli kupujesz łóżko do sypialni, chcesz, aby wyglądało dobrze i służyło przez wiele lat. Dowiedz się, jak pielęgnować materac, stelaż czy ramę łóżka, aby jak najdłużej pozostały w dobrej formie.
Jak pielęgnować materac?
Wysokiej klasy materac jest często najdroższym elementem łóżka. Jak o niego zadbać? Po pierwsze, regularnie odkurzaj powierzchnię materaca oraz jego boki. To ważne, ponieważ zanieczyszczenia, kurz i roztocza mogą wnikać głęboko we włókna. Powoduje to zabrudzenie powierzchni, ale także zwiększa ryzyko alergii.
Po drugie, co jakiś czas wietrz materac, aby zapewnić dostęp świeżego powietrza. Wietrzenie pomaga odparować wilgoć, która zalega w materacu – to wilgoć z powietrza, ale przede wszystkim z naszych ciał. Aby przewietrzyć materac, należy zdjąć pokrowiec i wystawić go na świeże powietrze. Można to zrobić np. w weekend lub w czasie kilkudniowego wyjazdu.
Po trzecie, unikaj bardzo szczelnych narzut i koców, które nie pozwalają powietrzu swobodnie krążyć. A już na pewno nie ściel łóżka od razu po wstaniu. Należy to zrobić co najmniej po kilkudziesięciu minutach.
Wiele materacy to produkty dwustronne. Warto więc kilka razy w roku zmieniać stronę materaca. Pozwoli to zmniejszyć odkształcenia. Z tego samego powodu co jakiś czas można przełożyć materac na zasadzie góra – dół. Upewnij się tylko, czy w przypadku Twojego materaca jest to możliwe.
Rozważ również używanie materaca nawierzchniowego, który dodatkowo ochroni powierzchnię materaca bazowego przed nadmiernym zużyciem. Przed potem i zabrudzeniami materac zabezpieczać też może mata ochronna. Wybierz matę z materiału dobrze odprowadzającego wilgoć i pierz ją kilka razy w roku.
Pamiętaj, że długość użytkowania materaca zależy od jego jakości. Wybieraj sprawdzone produkty, które gwarantują, że nawet po wielu latach powierzchnia materaca nie odkształci się i nie zużyje. Wśród polecanych modeli materaców jest np. Hybrid Oxygen z kolekcji Materasso. To komfortowy materac z pianki termoelastycznej, oddychający i zapewniający podparcie dla kręgosłupa.
Inna propozycja to materac VALMONT 25 H3 z kolekcji Feretti, również dostępny w ofercie Materasso. Piana Eliocell o dużej gęstości podzielona jest w nim na siedem stref, uwzględniających optymalne podparcie całego ciała.
Jak dbać o stelaż łóżka?
Aby materac miał optymalne warunki do odprowadzania powietrza i wilgoci, powinien leżeć na odpowiednim stelażu. Najlepsza opcja to wysokiej jakości stelaż drewniany, taki jak np. model S – Double Mobil od Materasso, z możliwością uniesienia do dowolnej pozycji z pomocą elektrycznego napędu.
Jak pielęgnować drewniany stelaż łóżka? Podstawa to regularne odkurzanie drewnianych szczebelków. Warto też co jakiś czas przetrzeć elementy stelaża z pomocą szmatki z mikrofibry. W przypadku stelaży tapicerowanych niezbędne może być czyszczenie tkaniny urządzeniem parowym, które zniszczy drobnoustroje.
Pamiętaj również, aby codziennie bardzo dobrze przewietrzyć sypialnię – rano i wieczorem. Pomoże to usunąć wilgoć z powietrza i z elementów łóżka.
Rama – drewniana czy tapicerowana? Która łatwiejsza do pielęgnacji?
Oprócz stelaża i materaca Twoje łóżko składa się jeszcze z ramy. Trzeba ją regularnie pielęgnować, aby długo pozostała jak nowa.
Jeśli masz łóżko tapicerowane, ramę należy starannie odkurzać. Usuwasz w ten sposób zabrudzenia i pozbywasz się szkodliwych drobnoustrojów.
Co jakiś czas warto też wyczyścić ramę tapicerowaną przy pomocy urządzenia parowego. To najlepszy sposób, aby zlikwidować zarodniki grzybów, roztocza czy bakterie. Do ręcznego czyszczenia łóżka tapicerowanego możesz użyć ciepłej wody z dodatkiem mydła. Unikaj stosowania silnych detergentów, które mogą powodować odbarwienie tkaniny i zniszczenie jej struktury. Tkaninę czyść szczoteczką z miękkim włosiem lub miękką szmatką.
Jeśli na tapicerowanym materiale pojawi się plama, usuń ją jak najszybciej przy pomocy mydła i wody lub specjalistycznego środka na plamy. Pamiętaj, aby plamy pozbywać się, zaczynając od krawędzi i idąc do środka plamy, a nie odwrotnie.
Ramę łóżka z twardego materiału jak drewno czy płyta meblową należy odkurzać oraz czyścić wilgotną (ale nie mokrą) szmatką z dodatkiem łagodnego detergentu. Unikaj stosowania dużej ilości wody i starannie wysusz powierzchnię, ponieważ i drewno, i płyty to materiały, które pęcznieją od nadmiaru wilgoci.