jak dobrać rozmiar łóżka

Czym kierować się przy wyborze rozmiaru łóżka?

3

Zakup łóżka wydaje się być dość prostą sprawą. Dla jednych liczy się przede wszystkim wygląd, dla innych cena, jeszcze inni w pierwszej kolejności stawiają na funkcjonalność. Jednak aby być szczerze i na długo zadowolonym ze swojego zakupu, warto starannie zastanowić się, jak dobrać rozmiar łóżka.

Standardowe wymiary łóżek

Na rynku najbardziej standardowymi łóżkami dla dwojga są te o szerokości 160 cm. Inne rozmiary to 140, 180, a nawet 200 cm.

Łóżko o szerokości 160 cm uznaje się za wystarczające dla dwóch dorosłych osób. Można ułożyć na nim materac o tej samej szerokości lub 2 węższe – o szerokości 80 cm każdy.

CZYTAJ:  Komfortowy sen dla dwojga

Niewątpliwie dla wielu osób kwestią determinującą szerokość łóżka jest wielkość sypialni. Dlatego posiadacze niewielkich powierzchni często decydują się na węższe łóżko po to, by był do niego swobodny dostęp lub np. wystarczyło miejsca na szafki nocne. Ale czy warto?

Komfort w czasie snu w dużej mierze zależy od wielkości przestrzeni, którą dysponujesz. Kto z nas chciałby spać w ciasnym łóżku, w którym zwykła zmiana pozycji jest nie lada wyzwaniem?

Jak dobrać rozmiar łóżka?

Sypialnia to miejsce do odpoczynku, więc wygodne, komfortowe łóżko powinno być jej głównym elementem. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie łóżka w konkretnym rozmiarze zastanów się:

  • dla kogo będzie ono przeznaczone – będziesz spać w pojedynkę czy ze swoim partnerem?
  • kto jeszcze będzie potencjalnym użytkownikiem Twojego łóżka – może śpi z Tobą pupil, a może dzieci przychodzą w nocy, żeby się przytulić?
  • jaki jest Twój sen/sen Twojego partnera? – śpisz spokojnie czy raczej często zmieniasz pozycję, jesteś typem wiercipięty?
  • jaką przestrzenią dysponujesz? – to, że w niewielkiej sypialni masywne łóżko nie wygląda najlepiej wiedzą wszyscy, ale może warto nie rezygnując z rozmiaru, wybrać mebel, który jest jednocześnie odpowiednio szeroki i wygląda na lekki lub np. zrezygnować z tradycyjnej ramy łóżka, zaoszczędzając w ten sposób kilkanaście dodatkowych centymetrów na rzecz powierzchni do spania?

Firma Materasso posiada w swojej ofercie łóżka z korpusem typu Maxi 32. Ogromną zaletą tych łóżek jest to, że rezygnacja z tradycyjnej ramy pozwala cieszyć się większą powierzchnią do spania – w tym przypadku szerokość łóżka jest równa szerokości materaca.

W przypadku niewielkiej sypialni warto również rozważyć kwestię rezygnacji z tradycyjnych szafek nocnych i umieścić lampki i półki na ścianie nad wezgłowiem lub wybrać nieco wyższe łóżko, dzięki czemu uzyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania pod spodem.

CZYTAJ:  Korpus łóżka - jaką wybrać podstawę łóżka?

Pamiętaj, że liczy się przede wszystkim Twój komfort. Przespana noc to podstawa dobrego samopoczucia i efektywności podczas wykonywania codziennych obowiązków. W tym przypadku rozmiar ma znaczenie 🙂

Jak sprawdzić czy szerokość łóżka będzie dla Was odpowiednia?

Idź z partnerem do sklepu, połóżcie się obok siebie na plecach, z dłońmi splecionymi za głową. Jeśli Wasze łokcie stykają się, potrzebujecie większej przestrzeni.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ