ile snu potrzebują dzieci, chłopiec leżący dla łóżku

Ile snu potrzebują dzieci?

Sen jest dzieciom potrzebny do prawidłowego rozwoju oraz regeneracji i zdrowia całego organizmu. To ile śpią i jak śpią jest uzależnione od ich wieku, stanu zdrowia, samopoczucia, preferencji i warunków do spania. Zastanawiasz się, ile snu potrzebują dzieci? Ktoś już dał odpowiedź na to pytanie, a my przytaczamy ją poniżej.

Sen dziecka – ile godzin jest potrzebnych?

Amerykańska Akademia Snu (American Academy of Sleep Medicine) opublikowała w 2016 r. wytyczne, co do długość snu u dzieci. Opierają się one na wynikach 10-miesięcznego badania oraz analizie wyników 864 badań naukowych, dotyczących związku długości snu i jego wpływu na rozwój mózgu oraz ogólne zdrowie dzieci. Wytyczne zostały zatwierdzone przez Amerykańską Akademię Pediatrii. Oto one:

  • Zalecana długość snu dla dzieci w wieku 4-12 miesięcy to 12-16 godzin na dobę (razem z drzemkami)
  • Zalecana długość snu dla dzieci w wieku 1-2 lat to 11-14 godzin na dobę (razem z drzemkami)
  • Zalecana długość snu dla dzieci w wieku 3-5 lat to 10-13 godzin na dobę (razem z drzemkami)
  • Zalecana długość snu dla dzieci w wieku 6-12 lat to 9-12 godzin na dobę
  • Zalecana długość snu dla dzieci w wieku 13-18 lat to 8-10 godzin na dobę

Jak wydłużyć sen dziecka w nocy?

Aby wspomóc efektywność i długość snu dziecka, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jednym z nich jest przygotowanie sypialni do snu. Przewietrzony pokój z pewnością ułatwi zaśnięcie, a sen w przyjaznych warunkach będzie lepszy. Można także rozpylić w powietrzu naturalny, eteryczny olejek lawendowy, który ma właściwości wspomagające spokojny sen. Sypialnia musi być zaciemniona, aby dopływ światła nie wybudzał w trakcie snu. Co do światła, tym razem niebieskiego – urządzenia elektroniczne, które je wytwarzają, powinny być wyłączone, a także nieużywane przed samym zaśnięciem. W sypialni nie powinny się więc znajdować telewizory, komputery, tablety czy telefony komórkowe.

CZYTAJ:  Ciekawostki o śnie

A co z materacem?

Niezwykle istotną rzeczą, jeśli chodzi o zdrowy i wystarczająco długi sen, jest materac. Musi on być odpowiedni, bo tylko na takim sen będzie regenerujący i spokojny. Dobry materac powinien być na tyle elastyczny i sprężysty, aby z łatwością dopasować się i podeprzeć krzywizny kręgosłupa i całego ciała dziecka. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wkładów, używanych do produkcji materacy – jednak to pianki termoelastyczne i wysokoelastyczne są najbardziej polecane. Materac z takiej pianki będzie dobry dla niemowlaka, dla przedszkolaka, dla podstawówkowicza, a także nastolatka. Jeśli chodzi o twardość materaca, to dla niemowlaków najlepsze będą twardsze materace, a dla dzieci między 3-18 rokiem życia: średnio twarde.

Sprawdź także naszą infografikę, jak dobrać materac do wieku.

Wielkość materaca również zależna jest od wieku dziecka. Dla niemowlaków sprawdzą się materace o szer. 60-70 cm i dł. 120-140 cm, przedszkolakom poleca się materace o szer. 70-90 cm i dł. 160 cm, a dzieciom w wieku szkolnym o szer. 70-90 cm i dł. 180 cm. Materace dla młodzieży powinny być o 15-20 cm dłuższe niż ich wzrost i o minimalnej szerokości 70 cm. Jeśli materac będzie wykonany z przyjaznej dla skóry tkaniny, którą można prać w wysokich temperaturach – to nie pozostaje nic innego, jak położyć się i smacznie spać 🙂

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ