jak odświeżyć materac

5 prostych sposobów na to, jak odświeżyć materac

1

Zbliża się wiosna i z tej okazji jak co roku poświęcamy więcej czasu na domowe porządki, by cały dom odświeżył się po zimie. W natłoku obowiązków warto pamiętać, że jest to również wspaniały moment na to, by zadbać o nasz materac. Jak odświeżyć materac?

Jak każdy przedmiot, z którego się korzysta, materac również wymaga troski, by mógł zapewnić nam maksimum komfortu i bezpieczeństwa przez cały okres jego użytkowania.

Jak odświeżyć materac?

Aby zachować go w jak najlepszym stanie, musimy pamiętać, że konieczne jest jego wietrzenie, odkurzanie, odświeżanie, obracanie i usuwanie powstałych plam.

Wietrzenie

Każdej nocy nasze ciało produkuje pot. Nie możemy pozwolić na to, by wilgoć ta wnikała w głąb materaca, dlatego konieczne jest jej odparowanie. Dlatego po wstaniu z łóżka warto pozostawić je na chwilę niezaścielone, a przynajmniej raz w miesiącu zdejmować pokrowiec i wietrzyć materac przez 20-30 minut. Nie możemy zapominać też o tym, że po zakupie materac powinien wietrzyć się przez około 4-5 godzin. Wybierając stelaż dla naszego materaca, warto zainwestować w taki, który będzie zapewniał optymalny przepływ powietrza. Dlatego z materaca nie powinniśmy korzystać, jeśli położony jest np. na podłodze.

Odkurzanie

Dzięki odkurzaniu usuwamy z powierzchni materaca złuszczony naskórek oraz roztocza. Zaleca się, by odkurzać materac średnio raz na 2, 3 miesiące. Do odkurzania dobrze stosować urządzenia z filtrem HEPA, który dodatkowo filtruje wydmuchiwane powietrze, dzięki czemu jest bezpieczniejsze dla alergików.

Odświeżanie

Jak odświeżyć materac? Doskonałym sposobem jest posypanie go sodą oczyszczoną. W tym celu równomiernie pokrywamy nią powierzchnię materaca i pozostawiamy tak na kilka godzin. Następnie odkurzamy materac. Soda doskonale wchłania wilgoć i neutralizuje nieprzyjemne zapachy, dlatego warto przynajmniej 2 razy w roku odświeżać materac w ten sposób.

Obracanie

2 razy do roku powinniśmy również materac obracać po to, by zapobiec jego odkształceniom w miejscach długotrwałego nacisku. Materace można obracać przód-tył (tam, gdzie była głowa, układamy stopy), a modele dwustronne również góra-dół. Warto zapoznać się z zaleceniami producenta co do konkretnego modelu, ale jeśli materac ma po bokach uchwyty, zapewne zalecane jest jego obracanie.

Usuwanie plam

Do usuwania plam dobrze nadają się popularne preparaty do czyszczenia tapicerki i dywanów, natomiast można też wykorzystać domowe sposoby. To, o czym trzeba pamiętać podczas czyszczenia, to fakt, że materac i duża ilość wody to kiepskie połączenie. Dlatego podczas czyszczenia warto używać jej jak najmniej. W przeciwnym wypadku ryzykujemy długim czasem schnięcia i nieprzyjemnym zapachem.

CZYTAJ:  Plamy z krwi na materacu – jak je usunąć?

Dobrym sposobem na plamy jest wspomniana wcześniej soda połączona z niewielką ilością wody – po naniesieniu na plamę pozostawiamy preparat na kilka godzin, a następnie odkurzamy. Z plamami krwi świetnie poradzi sobie woda utleniona lub ściereczka zamoczona w zimnej wodzie. Najlepiej jednak robić wszystko, by plam uniknąć. Dlatego warto zainwestować w ochraniacz na materac.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ