Kolorystyka sypialni. Jakie kolory wybrać, aby się dobrze wysypiać?

Jak urządzić sypialnię, by stała się miejscem, w którym doskonale się wypoczywa i regeneruje siły po ciężkim dniu? Najważniejsza jest odpowiednia kolorystyka ścian, mebli i dodatków. Dowiedz się, które kolory są szczególnie polecane do sypialni.

Jak wybrać właściwy kolor do sypialni – 5 przydatnych wskazówek

  • Uniwersalnym rozwiązaniem do sypialni są kolory jasne, które powiększają optycznie przestrzeń, rozjaśniają ją i rozświetlają. To opcja, z której warto skorzystać zwłaszcza w przypadku małej sypialni w mieszkaniu w bloku.
  • Pamiętaj, że kolory dzielą się na ciepłe i chłodne. Ciepłe sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne, ale zmniejszają je optycznie. Chłodne wręcz przeciwnie – sprawiają, że wnętrze wizualnie staje się większe. Chłodny lub ciepły odcień mogą mieć też kolory neutralne, czyli szarości lub barwy off white (złamane biele).
  • Sypialnia powinna być pomieszczeniem pełnym harmonii sprzyjającej wyciszeniu. Dlatego najlepszy trop to kolory ziemi i natury.
  • Ogranicz paletę kolorów do dwóch lub trzech. Zrezygnuj z mocnych wzorów oraz angażujących wzrok motywów o dużej ilości szczegółów.
  • Wybrane kolory ścian i dodatków zestaw z meblami w kolorze jasnego drewna, białych, czarnych lub Meble w sypialni powinny mieć ten sam (lub przynajmniej zbliżony) kolor.

Najlepsze i najgorsze kolory do sypialni według psychologii barw

Jakie kolory w sypialni są szczególnie polecane? Zanim podejmiesz decyzję, przyjrzyj się prostemu i znanemu ze szkoły narzędziu, jakim jest koło barw. To graficzny model, który pozwala poznać podstawowe zasady łączenia się kolorów.

Barwy po przeciwnych stronach (a więc np. żółty i fioletowy, zielony i czerwony) to kolory kontrastujące – jeśli je ze sobą zestawisz, w sypialni będzie trudno odpocząć.

Barwy ułożone obok siebie na kole barw to kolory harmonizujące. Ich zestawienia są idealne do sypialni. Jakie to połączenia? Np. jasnozielony i ciemnozielony, turkusowy i niebieski.

CZYTAJ:  Uważaj na notoryczne niewysypianie się!

Najlepszy przepis na kolor do sypialni to wybór jednego koloru lub dwóch harmonizujących ze sobą i zestawienie ich z kolorem neutralnym, np. bielą lub szarością. Jako akcenty (np. poduszki czy zasłony) wybierz nieco mocniejszy odcień, ale również z gamy barw harmonizujących.

Jakie zatem kolory wybrać? Oto kilka propozycji:

  • Biały – daje poczucie swobody, łagodzi stres, uspokaja i odświeża.
  • Kolory ziemi, np. beżowy i jasnobrązowy – to barwy natury kojarzące się ze spokojem, a także bezpieczeństwem.
  • Stonowane zielenie – szałwiowa, szmaragdowa czy butelkowa, sprzyjające wyciszeniu.
  • Pastele, miętowy, pudrowy róż, turkusowy – poprawiają nastrój i odprężają.
  • Niebieski i granatowy – uspokajają, koją nerwy, łagodzą zmęczenie, pomagają zasnąć.

Które kolory nie są polecane do sypialni? Należą do nich wszystkie barwy dodające energii. Żółty daje radość i rozładowuje napięcie, ale w nadmiarze pobudza i niepokoi. Pomarańczowy motywuje i wzmaga kreatywność, ale utrudnia zasypianie. Podobnie jest w przypadku koloru czerwonego. Wyjątkiem jest zgaszona, bardzo stonowana czerwień w odcieniu terakota lub ciemne bordo.

Jak dobrać wyposażenie sypialni zgodnie z psychologią kolorów?

Jak wprowadzić optymalny kolor do sypialni? Postaw na neutralną bazę. Ściany powinny być białe, w kolorze złamanej bieli lub bardzo jasnej szarości. Podłoga – jasna lub w kolorze drewna, np. dębowego. Jeśli masz ochotę na kolor na ścianie, wykończ w taki sposób tylko jedną, np. ścianę za łóżkiem. Pozostałe pozostaw w kolorze białym.

Kolor do sypialni wprowadza się także za pomocą mebli i dodatków. Jeśli na przykład podoba Ci się odcień niebieski, wstaw łóżko tapicerowane z niebieskim wezgłowiem i ramą. Idealna propozycja to np. tapicerowane łóżko Rhombus od Materasso, z wysokim wezgłowiem w kolorze turkusowym. Będzie pasować do klasycznych sypialni oraz tych w stylistyce modern classic i glamour.

Materasso Rhombus

Propozycją dla miłośników nowocześniejszych rozwiązań jest łóżko Sirius marki Materasso. Jest tapicerowane, o bardzo prostym designie, w modnym, stonowanym kolorze bordo. Będzie doskonale się prezentować w połączeniu ze złotymi akcentami i jasnym drewnem.

CZYTAJ:  Stawy biodrowe niemowlaka a pozycja, w jakiej dziecko leży

Optymalne rozwiązanie do sypialni to kolory inspirowane naturą. Warto wybrać więc meble w kolorze dębu, np. łóżko dębowe LK370 i szafę dębową SF301. Dąb to szlachetne, solidne i wytrzymałe drewno, które pasuje do wnętrz w bardzo różnych stylach. Doskonałym uzupełnieniem będą dodatki, np. stolik nocny Oak, który łączy drewno z metalem lub uroczy biały stolik nocny Bianca, nawiązujący do stylistyki vintage.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ