Każdy świeżo upieczony rodzic doskonale wie, że stawy biodrowe niemowlaka wymagają szczególnej uwagi. Tuż po porodzie lekarz poprzez specjalne testy sprawdza bioderka malucha. Zaleca także, by wykonać kontrolne USG kiedy dziecko skończy 6 tygodni. Dzięki temu badaniu możemy zobaczyć, jak rozwijają się stawy biodrowe niemowlaka i szybko zareagować w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości.
Niedojrzałość fizjologiczna
W chwili urodzenia stawy biodrowe niemowlaka nie są jeszcze ostatecznie dojrzałe. Jest to zazwyczaj tzw. niedojrzałość fizjologiczna, która mija wraz z wiekiem. Jednak u niektórych dzieci dochodzi do pojawienia się zaburzeń w rozwoju bioderek.
Większość rodziców wie, jak postępować z maluchem, by chronić delikatne i niestabilne stawy biodrowe. Ale czy wystarczającą uwagę poświęcamy temu, w jaki sposób dziecko jest układanie w czasie snu lub zabawy?
Pozycja dziecka a rozwój bioder
Leżenie na brzuchu
Wiadomo, że pozycja leżąca na brzuszku jest korzystna dla rozwoju bioderek. Dziecko powinno w niej przebywać podczas zabawy jak najczęściej również dlatego, że jest niezastąpiona dla osiągnięcia wyprostu kręgosłupa i późniejszej pionizacji.
Leżenie na plecach
Ale to nie wszystko, co możemy zrobić, by dbać o bioderka malucha. Równie dobrze stawy biodrowe mogą rozwijać się, kiedy dziecko leży na pleckach. W tej pozycji maluch powinien być ułożony na płaskim, średnio twardym podłożu (więc odpadają wszelkie leżaczki i bujaczki), a nóżki malucha nie powinny być w żaden sposób skrępowane. Staw biodrowy rozwija się przede wszystkim w ruchu. Dlatego powinniśmy zadbać szczególnie o to, by dać maleństwu maksimum swobody. Trzeba uważać więc na opinające ubranka – spodnie, getry, rajstopy. Pozycja na pleckach jest również świetnym treningiem dla głębokich mięśni stabilizujących tułów, co dla malucha jest szczególnie ważne.
Leżenie na boku
Chcąc chronić stawy biodrowe dziecka, musimy natomiast wiedzieć o tym, że pozycją bardzo niekorzystną dla ich rozwoju jest leżenie na boku. Idealne warunki dla rozwoju bioder to ich odwiedzenie, swobodne zgięcie oraz rotacja zewnętrzna, a pozycja boczna wymusza zupełnie odwrotne ustawienie. Bioderko po stronie, na której leży dziecko, jest uciśnięte i ustawione najczęściej w wyproście. Natomiast staw biodrowy drugiej nogi ustawiony jest w zgięciu, przywiedzeniu i rotacji wewnętrznej. Takie ułożenie sprzyja wysuwaniu się głowy kości udowej z panewki, co może skutkować dysplazją biodra.
Jak dbać o stawy biodrowe niemowlaka?
Dlatego by zapewnić małym stawom biodrowym optymalne warunki rozwoju, należy w czasie zabawy często układać maluszka na brzuszku oraz pamiętać o tym, że najkorzystniejszą i (zgodnie z zaleceniami AAP) najbezpieczniejszą pozycją do snu jest pozycja na pleckach.
Powinniśmy też unikać układania dziecka w leżeniu bokiem oraz dbać o to, by stawy biodrowe miały maksimum swobody. Dlatego nie zakładamy ubranek, które mogłyby ograniczyć zakres ruchu, nie prostujemy nóżek i nie krępujemy ich w wyproście. Podczas zmiany pieluchy unikamy pociągania dziecka do góry za nóżki. Wszystkie aktywności wykonujemy z dbałością o to, by kolanka malucha były rozstawione na zewnątrz, a nóżki swobodne.
Dlatego dla dzieci firma MATERASSO zaleca stosowanie pianek PUR i pian wysokoelastycznych. Dają one bowiem solidne podparcie zarówno w momencie, gdy dziecko leży na plecach, jak i baraszkuje na brzuchu. Jednocześnie zapewnia odpowiednio suchy mikroklimat, dzięki czemu dziecko jest spokojniejsze. Materace oparte na pianie Biogreen i AventO2 dbają także o bezpieczeństwo dziecka pod względem bakteryjnym i alergicznym.