materac nawierzchniowy

Materac nawierzchniowy – kiedy warto w niego zainwestować?

Twój materac wykazuje już pierwsze oznaki zużycia, a nie masz ochoty go jeszcze wymieniać? Chcesz podnieść komfort spania na rozkładanej sofie? Marzysz o eleganckim łóżku kontynentalnym? W każdym z tych wypadków sprawdzi się materac nawierzchniowy.

Co to materac nawierzchniowy?

Materac nawierzchniowy, inaczej nazywany topperem, ma mniejszą wysokość niż tradycyjny – zwykle wynosi ona ok. 8 cm. Produkt nie służy jako materac bazowy – jest na to zbyt niski. Doskonale sprawdza się jednak jako wierzchnia warstwa podnosząca komfort spania i wyrównująca niewygodny lub zużyty materac bazowy.

Z czego wykonane są materace nawierzchniowe? Najczęściej są to różnego typu pianki lateksowe, termoelastyczne czy wysokoelastyczne. Mają one za zadanie poprawić wygodę w trakcie snu, zapewnić stabilne podparcie kręgosłupa, zagwarantować dodatkową ochronę przed przegrzaniem i właściwą termoregulację łóżka.

Materac nawierzchniowy – polecany do łóżek kontynentalnych

Jedno z zastosowań materaca nawierzchniowego to dodatkowa warstwa zwiększająca komfort łóżka kontynentalnego. Ten specyficzny typ łóżka, znany z luksusowych hoteli, coraz częściej gości także w domach i mieszkaniach prywatnych. Daje wygodę snu, a także doskonale nadaje się do małych sypialni (nie ma boków).

W łóżku kontynentalnym materac bazowy leży na specjalnej skrzyni zwanej boxspringiem, a czasem na dodatkowym materacu. Aby konstrukcja była jeszcze wyższa, a komfort spania większy, na górze materaca bazowego kładzie się materac nawierzchniowy. Poprawia on termoregulację i działa antybakteryjnie.

Materac nawierzchniowy – gdy materac podstawowy jest już trochę zużyty

Materace mają swój cykl życia. Z czasem ich powierzchnia może nie być już tak komfortowa jak na początku. Dotyczy to szczególnie tańszych modeli czy materacy sprężynowych. Jeśli czujesz, że Twoje łóżko nie jest już tak wygodne jak kiedyś, a z różnych powodów nie chcesz lub nie możesz kupić nowego materaca, pewnym rozwiązaniem może być materac nawierzchniowy. Kładzie się go wtedy na dotychczasowym materacu, zwiększając wygodę snu i zapewniając sobie zdrową, niealergizującą i dobrze odprowadzającą wilgoć powierzchnię do spania.

CZYTAJ:  Strefy twardości materaca [INFOGRAFIKA]

Podobna sytuacja ma miejsce, gdy musisz korzystać z łóżka, w którym materac nie jest najlepszej jakości. Dotyczy to np. pobytu w mieszkaniach wynajmowanych, na stancjach, w akademikach. Często nie ma w nich możliwości wymiany łóżka czy nawet materaca na nowy. Materac nawierzchniowy to doskonały i tani sposób, aby spać wygodniej bez konieczności zakupu nowego łóżka. Sprawdzi się także jako komfortowa warstwa wierzchnia na rozkładanym łóżku.

Materac nawierzchniowy – gdy łóżko jest zbyt miękkie, zbyt twarde lub źle odprowadza temperaturę

Czasami bywa również tak, że z różnych powodów potrzebujemy materaca o innej twardości niż ten, który mamy. Najczęściej dzieje się tak, kiedy pojawiają się dolegliwości kręgosłupa takie jak dyskopatia. Aby zmniejszyć ból, należy spać na możliwie twardym materacu.

Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy łóżko dotychczas jednoosobowe zaczynają zajmować dwie osoby. Zamiast wymieniać materac na nowy, twardszy, możesz wtedy zamówić materac nawierzchniowy.

Problemem może być również zbyt słaba termoregulacja dotychczasowego materaca. Jeśli wybudzasz się w trakcie snu, masz uderzenia gorąca i zimne poty, czujesz, że jest Ci w nocy zbyt ciepło, warto zainwestować w materac nawierzchniowy z wysokiej jakości pianki o dobrych parametrach w zakresie termoregulacji. Jakość Twojego snu poprawi się z dnia na dzień.

Jaki materac nawierzchniowy wybrać?

Jeśli szukasz materaca nawierzchniowego, zwróć uwagę na ofertę Materasso. Wśród polecanych przez nas materacy jest model Top Thermo, o wysokim standardzie, zapewniający maksymalny komfort snu. Wkład topu jest zbudowany z termoelastycznej pianki o wysokości 6 cm. Wysokość całego materaca to 8 cm.

Inna propozycja to materac nawierzchniowy Top Lateks. W tym luksusowym materacu nawierzchniowym wkład topu stanowi pianka lateksowa o wysokości 6 cm. Jest ona odporna na odkształcenia i dobrze odprowadza wilgoć.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ