sypialnia fenf shui

Sypialnia w duchu feng shui

Jak urządzić sypialnię, aby czuć się w niej naprawdę dobrze i zapewnić sobie zdrowy sen? Pomóc może starożytna chińska sztuka aranżacji wnętrz feng shui. Na czym polega i jak urządzić sypialnię zgodnie z zasadami feng shui? Sprawdź nasze wskazówki!

Czym jest feng shui?

Samo określenie feng shui oznacza wiatr i wodę – dwa symbole nieskończoności oraz życiodajnej energii. Feng shui można śmiało określić jako starożytną naukę o tym, jak projektować wnętrza zgodnie z naturą, aby mieszkało się w nich lepiej. Starożytni Chińczycy wierzyli, że życiem człowieka kieruje pozytywna energia chi. Sterowanie jej właściwym przepływem we wnętrzu sprawia, że łatwiej się żyje, wygodniej mieszka, a nawet zachowuje zdrowie i długowieczność.

Jakie są główne zasady sztuki feng shui? Najważniejsza mówi, że życiem człowieka rządzą dwie energie: yin i yang. Doskonale się one uzupełniają, a ich harmonia jest niezbędna, aby w życiu panowała równowaga i szczęście.

Yin symbolizuje bierność i spokój. Yang – aktywność i podążanie naprzód. Zachowanie właściwych przepływów energii jest możliwe, gdy dom zostanie podzielony na różne części (jest ich 9), z których każda symbolizuje żywioł, wzmacniający daną strefę życia. Do wydzielania stref służy specjalna siatka zwana bagua.

5 najważniejszych elementów feng shui, czyli 5 żywiołów to: woda (narodziny i śmierć), drzewo (dzieciństwo), ogień (młodość), ziemia (dojrzałość) i metal (starość). Tylko wtedy, gdy cała piątka jest we wzajemnej harmonii, przepływ energii w domu będzie właściwy.

Brzmi skomplikowanie? Zacznijmy zatem od podstaw. Jak urządzić wnętrze zgodnie z zasadami feng shui?

Feng shui – najważniejsze zasady aranżacji wnętrza

  • Najważniejsza zasada to porządek i harmonia we wnętrzu. Każdy bałagan, przypadkowy czy niepotrzebny element zakłóca przepływ energii.
  • Na energię niekorzystnie oddziałują też przedmioty ostre i otwarte półki.
  • Przepływ energii utrudnia nadmiar mebli. Należy pozostawić tylko te, które są niezbędne.
  • Pomieszczenia powinny być przestronne, puste i jasne. Szczególnie warto zadbać, aby wpuszczać światło dzienne i świeże powietrze, które są elementem przyrody, bardzo pożądanym w feng shui.
  • Używaj wyłącznie naturalnych materiałów, otaczaj się przede wszystkim drewnem oraz żywymi roślinami.
CZYTAJ:  Sztuka tworzenia idealnego kącika snu: poradnik aranżacji sypialni

Sypialnia w duchu feng shui – jak ją urządzić?

Zgodnie z filozofią feng shui sypialnia to miejsce relaksu i odpoczynku. Rządzi tu więc przede wszystkim czynnik yin, choć aby zachować równowagę, nie należy zapominać także o elementach dodających energii.

Zacznijmy od wyboru kolorów. Feng shui zachęca, aby w sypialni pojawiały się przede wszystkim barwy yin, czyli kolory ziemi, zielenie, błękity oraz biel. Pomagają one odpoczywać w ciszy i spokoju, ponieważ spowalniają przepływ energii. Szczególnie polecana do sypialni jest biel. Sprawdzą się również pastele: morelowy, piaskowy, niebieski.

Dobrym wyborem do sypialni w duchu feng shui będzie łóżko Kingston od Materasso, z wysokim zagłówkiem i ramą w kolorze z gamy niebieskiej. Warto jedynie pamiętać, że w sypialni feng shui łóżko powinno być dosunięte zagłówkiem do ściany, z dostępem z obu stron. Nie może stać przy ścianie z drzwiami. Model king size z solidnym materacem to doskonały wybór!

Jeśli nie niebieski, to może beżowy? Pastelowe meble i tkaniny to świetna propozycja do sypialni feng shui. Polecamy np. łóżko tapicerowane Francesca z oferty Materasso. Ma jasny, piaskowy kolor i geometryczne przeszycia, które wprowadzają harmonię do wnętrza.

Po obu stronach łóżka należy postawić stoliki nocne. Nasza propozycja to stolik Heavy Oak od Materasso. Jego kolorystyka i faktura drewna sprzyjają spokojowi i równowadze, tak cenionym w sypialni w duchu feng shui.

W sypialni zgodnej z filozofią feng shui nie powinna się pojawiać elektronika, która może zakłócać przepływ energii chi. Zrezygnuj więc z telewizora, laptopa czy telefonu. Usuń też wszystkie niepotrzebne i stare rzeczy.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ