poduszka idealna

Poduszka idealna, czyli jaka?

Komfort snu zależy od wielu czynników. Wygodny materac, dobrze urządzona, często wietrzona sypialnia, odpowiednia temperatura czy oświetlenie to tylko niektóre z nich. Planując sypialnię marzeń, staramy się dbać o wszystkie szczegóły, dzięki którym będziemy czuć się w niej dobrze.

Niestety bardzo często w natłoku spraw – zdawałoby się, że ważniejszych – pomijamy kwestię odpowiedniego doboru poduszki. Tymczasem jeżeli zależy nam na tym, by dobrze się wysypiać, jest to jedna z rzeczy, której zakup powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany. Źle dobrana poduszka może sprawić, że rano obudzimy się z bólem głowy, sztywnością karku lub z uczuciem napięcia w okolicy ramion.

CZYTAJ:  Czym jest poduszka anatomiczna?

Poduszka idealna – jaką wybrać?

Zanim wybierzesz się na zakupy, zastanów się przede wszystkim nad tym, w jakiej pozycji najczęściej śpisz. Poświęć na to trochę czasu – przez kilka kolejnych nocy zaobserwuj, w jakiej pozycji zasypiasz i w jakiej się budzisz. Wybór idealnej poduszki w dużej mierze zależeć będzie właśnie od Twoich preferencji dotyczących pozycji w czasie snu. Dobrze dobrana poduszka powinna podpierać głowę i kręgosłup w taki sposób, by ułożone były w sposób fizjologiczny.

  • Dla śpiących na plecach najlepsze są poduszki średniej grubości lub poduszki profilowane, które zapewnią odpowiednie, równomierne podparcie dla głowy i szyi. Śpiącym na plecach nie poleca się poduszek wysokich, które mogą spowodować ustawienie głowy w tzw. protrakcji (głowa wysunięta do przodu). Takie ułożenie może sprawić, że rano obudzimy się z uczuciem sztywności karku. Jeśli śpimy w ten sposób przez kilka miesięcy lub lat, w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się problemów z kręgosłupem szyjnym.
  • Jeśli śpisz na brzuchu, głowa odwrócona jest w prawą lub w lewą stronę i ułożona w przedłużeniu kręgosłupa. Dlatego będziesz potrzebować w miarę płaskiej, miękkiej poduszki lub możesz nie potrzebować jej wcale.
  • Osoby śpiące na boku dla dobrego podparcia szyi będą potrzebowały grubszej i twardszej poduszki. Sprawdzają się tutaj zarówno poduszki klasyczne, jak i profilowane. Przy zakupie warto je przetestować. Jeśli nie możesz zrobić tego w pozycji leżącej, stań bokiem przy ścianie i ułóż poduszkę tak, by podpierała Twoją głowę i szyję. Jeśli oprzesz się na niej, a Twoja głowa nadal pozostanie w linii kręgosłupa, ta poduszka jest właśnie dla Ciebie!
  • Dla osób często zmieniających pozycję w czasie snu najlepsze będą miękkie poduszki o średniej grubości.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Grubość i kształt poduszki to jej ważne cechy. Warto jednak wziąć również pod uwagę inne kwestie, takie jak: rodzaj wypełnienia, materiał, z którego jest wykonana czy bezpieczeństwo użytkowania w przypadku konkretnych problemów zdrowotnych, np. często występującej alergii na roztocza kurzu domowego.

CZYTAJ:  Materace dla alergików

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ