pozbądź się roztoczy ze swojej sypialni, sypialnia

Roztocza w pościeli i łóżku – jak się ich pozbyć?

Nikt nie lubi przebywać w zakurzonych pomieszczeniach. I choć kurz sam w sobie nie powoduje żadnych objawów zdrowotnych, to żyjące w nim roztocza już tak. Powodują przewlekłe alergie i nieprzyjemne objawy. Niestety znajdują się także w sypialni. I należy z nimi walczyć. Roztocza – jak się ich pozbyć? Sprawdź poniżej.

Czym są roztocza?

Roztocza kurzu domowego to niewidoczne gołym okiem, mikroskopijnych rozmiarów pajęczaki. W łóżku można mieć ich nawet 100 tysięcy! Same w sobie nie są groźne dla człowieka. To ich odchody mają negatywne i alergizujące oddziaływanie – kaszel, katar, zapalenie spojówek, nocne duszności, atopowe zapalenie skóry, ataki astmy. Karmią się martwym naskórkiem, włosami, czy resztkami jedzenia. Sypialnia to świetne miejsce do ich bytowania, ze względu na podwyższoną temperaturę i wilgotność. Roztocza uwielbiają materace.

Roztocza w łóżku

Roztocza w łóżku nie są niczym przyjemnym. Aby z nimi walczyć, materac i łóżko powinno się co jakiś czas odkurzać. Należy uważać, aby nie doprowadzać do wylania płynów i pojawienia się plam. Skutecznym sposobem na brak roztoczy jest używanie materaca z pianki, która im przeciwdziała. Materasso poleca piankę Antibacterial, nasączoną leczniczym preparatem Sanitized, który zapewnia ciągłe jej dezynfekowanie. Dzięki temu wewnątrz materaca nie pojawiają się (i nie rozmnażają) roztocza, a także bakterie, pleśń i grzyby. Piankę tę zawierają materace Comfort Antibacterial oraz Antibacterial.

rugą pianką o właściwościach antyroztoczowych jest pianka Thermosilver. Jest jonizowana mikrocząsteczkami srebra, które zapewniają jej antybakteryjne działanie i skuteczną walkę z roztoczami, pleśnią, grzybami i drobnoustrojami. Oprócz tego, pianka ta ma właściwości termoregulacyjne – pochłania ciepłotę ciała użytkownika, aby zapobiec przegrzaniu, a w odpowiednich momentach oddaje ją z powrotem, aby nie doprowadzić do wyziębienia. Pianka ta znajduje się w materacu Thermo Silver Materasso.

Najciekawszymi rozwiązaniami w ofercie Materasso są piany oparte na naturalnych, bakteriobójczych olejkach, jak np. pianka Biogreen lub pianka AventO2. Dzięki zawartości Matki Natury, w tych pianach antybakteryjność materaca jest uzyskiwana w sposób naturalnych i przede wszystkim trwały. Takie piany z komponentami roślinnymi znajdziecie np. w materacu Viscogreen czy Swiss Magic.

CZYTAJ:  Jak urządzić pokój dla dwójki rodzeństwa?

Pokrowiec i pościel

Pokrowiec na materac warto od czasu do czasu wyprać w wysokiej temperaturze, aby pozbyć się wszystkich niechcianych gości. Warto więc zaopatrzyć się w taki, który można zdjąć. Polecamy pokrowce, których tkaniny ograniczają bytowanie i rozmnażanie się roztoczy. Materasso ma w swojej ofercie pokrowiec Greentex, uszyty z innowacyjnej tkaniny o tej samej nazwie. Została nagrodzona, jako inteligentny materiał, który odprowadza wilgoć z ciała użytkownika. Oprócz eliminacji wilgoci, uwielbianej przez roztocza, pokrowiec zawiera probiotyk niszczący nielubiane pajęczaki oraz bakterie.

Innym pokrowcem jest pokrowiec Lavender – zawiera naturalny olejek lawendowy, który oprócz działania relaksacyjnego, jest grzybobójczy i bakteriobójczy. Pomaga także wyeliminować roztocza z wnętrza materaca. Oba pokrowce można prać w temperaturze 60°C, która pomaga zachować ich odpowiednią higienę. Po wstaniu z łóżka, nie przykrywaj go od razu pościelą. Daj „odetchnąć” materacowi, ponieważ wilgoć i ciepło, które po kontakcie z Twoim ciałem pozostały na nim i pościeli, sprzyjają rozwojowi roztoczy. Dlatego też należy często wietrzyć sypialnię, bo pomaga to odparować wilgoć. Pościel i poduszki warto wyprać od czasu do czasu – w temperaturze 60 stopni, która jest śmiertelna dla roztoczy. Są również wrażliwe na niskie temperatury poniżej 0 stopni – dobrze więc wietrzyć pościel i poduszki zimą, można je także włożyć do zamrażarki.

W sypialni, oprócz pościeli, poduszek i materaca, roztocza żyją także na innych powierzchniach. Są nimi dywany, zasłony i firanki. Zalegający na meblach kurz oraz nieposprzątana sierść domowego pupila nie są wskazane w sypialni. Nie pozwól, żeby roztocza spędziły Ci sen z powiek!

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ