wysokość materaca

Wysokość materaca – czy ma znaczenie?

3

Kupując nowy materac, bierzesz pod uwagę jego wielkość, wypełnienie, właściwości, cenę. A wysokość? Czy ona też ma znaczenie? Jaka wysokość materaca będzie najlepsza?

Wysokość materaca do spania

Wysokość materaca to potocznie jego grubość. Wynika ona z konstrukcji materaca oraz rodzaju użytego wypełnienia (bądź kilku). Czy wyższy model to automatycznie większy komfort snu? Na pewno jest tak, że zbyt niski materac nie będzie wygodny. Taki materac nie zapewni bowiem dobrego podparcia dla kręgosłupa i całego ciała. Nie zniweluje też ucisku materaca na ciało, ponieważ nie będzie ono miało możliwości wgłębienia się w niego. Odpowiedni materac musi być dopasowany do kształtu sylwetki oraz do wagi ciała. Leżąc na za cienkim modelu, nie odczujemy w pełni zalet, jakie oferuje idealnie dobrany materac oraz odpowiedni stelaż, którego dynamiczna praca jest dopełnieniem funkcjonalności każdego materaca.

Budowa materaca

Na rynku materacowym dostępne są materace jednolite oraz warstwowe. Te pierwsze zbudowane są w całości z jednego materiału – np. materace lateksowe wykonane z jednego bloku pianki lateksowej. W materacach warstwowych połączonych zostało kilka warstw materiałów, często o różnych, uzupełniających się właściwościach.

Wysokość materacy

Materace sprężynowe kieszeniowe – ok. 20-25 cm

Materace kieszeniowe mają wszystkie sprężyny umieszczone – zgodnie z nazwą – w oddzielnych kieszonkach, dzięki czemu każda z nich pracuje osobno. To wpływa na komfort użytkowania, nie dopuszczając do falowania całej powierzchni materaca podczas zmiany pozycji snu. Materac ugina się i pracuje zatem jedynie w miejscu naciskania go przez śpiącą osobę. Rdzeń takiego materaca to sprężyny, jednak dla większego komfortu stosowania otoczone warstwami pianki od góry i z dołu.

Materace piankowe – ok. 19-27 cm

Materace piankowe dzieli się na te z pianki wysokoelastycznej i termoelastycznej. Oba rodzaje są niezwykle sprężyste i z łatwością dopasowują się do sylwetki użytkownika. Termoelastyczne mają jeszcze tę właściwość, że stają się jeszcze bardziej elastyczne i miękkie w odpowiedzi na ciepłotę i ciężar ciała śpiącej na nich osoby. Materace piankowe są zazwyczaj zbudowane z więcej niż jednego bloku pianki, aby zapewnić większy komfort odpoczynku.

CZYTAJ:  Co wigilijna pierwsza gwiazdka ma wspólnego z materacem?

Materace lateksowe – ok. 18-21 cm

Materace lateksowe mogą zawierać jeden samodzielny blok lateksu bądź lateks łączony jest w nich z warstwami innego rodzaju. Wówczas zewnętrzną warstwę materaca stanowi pianka lateksowa, a w głębi może znaleźć się np. blok pianki wysokoelastycznej lub warstwa ze sprężynami kieszeniowymi. To właśnie opisana zewnętrzna warstwa lateksu ma bezpośredni kontakt z ciałem użytkownika, dzięki czemu może on czerpać korzyści z tego tworzywa.

Jaką wysokość materaca wybrać?

Jak widzisz, wymienione powyżej wysokości materaców Materasso są do siebie zbliżone. To dla nas oczywiste, że produkowane przez nas modele nie mogą być ani za cienkie, ani za grube. Dlatego są optymalne. Tego, który z nich i o jakiej wysokości będzie dla Ciebie najlepszy, dowiesz się, sprawdzając poszczególne rodzaje. Po prostu. Przed zakupem materaca najlepiej udać się do salonu stacjonarnego, gdzie na spokojnie możesz położyć się na każdym i przetestować wszystkie materace. W ten sposób Twoje ciało da Ci odpowiedź, który z nich jest najwygodniejszy. Pamiętać bowiem należy, że wysokość nie będzie świadczyć o ergonomii i komforcie snu. To wybór bardzo indywidualny.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ