Zdarza Ci się zostać w pracy po godzinach? Albo zarwać noc na dokończenie projektu? Z jednej strony chcesz dokończyć swoje zadania lub nadgonić obowiązki, ale z drugiej – fundujesz sobie gorszy dzień w pracy! Jeśli będziesz odczuwać niewyspanie, nie będziesz w stanie wykonywać swojej pracy efektywnie. Dlaczego? O tym dowiesz się z naszego artykułu.
Czym jest efektywność pracy?
Efektywność pracownika to jego skuteczność. Ale nie chodzi tu o szybkość wykonywania zadań – można bowiem zrobić coś szybko, ale niedokładnie lub tak, że inny pracownik będzie musiał to poprawiać. Efektywni pracownicy to składowe sukcesu każdej firmy. Jak zatem pracować tak, by być uznanym za skutecznego?
Jednym z kluczowych elementów sukcesu jest… wystarczająco długie spanie w nocy. Wobec tego: ile snu potrzeba, by dobrze pracować? Dorosły człowiek powinien przesypiać w nocy od 7 do 9 godzin. Taki wymiar czasu wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie, ale także na pracę.
Sen a efektywność w pracy
Głównymi skutkami niewysypiania się są mniejsza produktywność w pracy, zły humor i problemy z koncentracją. Co jeszcze? Przemęczony organizm ma obniżoną odporność, dlatego wzrasta ryzyko przeziębienia. Efektem tego może być częstsze branie zwolnień lekarskich. Osoby niewyspane, na skutek swojego zmęczenia, bywają bardziej poirytowane, denerwują je „małe rzeczy”, które nie wzbudzają takich reakcji na co dzień.
Oprócz powodowania obniżonej koncentracji, brak snu wpływa też negatywnie na pamięć, percepcję i sprawność intelektualną. Co ważne, i ciekawe, przemęczony mózg potrafi zapisywać fałszywe wspomnienia.
Niedosypianie oraz idące za nim zmęczenie mogą skutkować silną potrzebą „odmóżdżenia” się za pomocą internetu. „Cyberloafing”, bo o nim mowa, to inaczej mówiąc, obijanie się w sieci. Zdarza się, że zmęczona głowa jest zdolna jedynie do nieskomplikowanych czynności (jak przeglądanie portali społecznościowych czy sklepów on-line).
Niewyspany człowiek jest też bardziej podatny na sięganie po niezdrowe, fastfoodowe jedzenie – szczególnie to wysokocukrowe i o dużej zawartości tłuszczu. Niestety, zamiast dodawać energii do dalszej pracy, takie pożywienie ją odbiera. A skoro jesteśmy przy temacie energii…
Drzemka w pracy?
Brak wystarczającej ilości snu to brak energii w ciągu dnia – także podczas pracy. Zdarza Ci się czuć, że tylko kilkanaście minut drzemki może Cię uratować? Krótka, kilkunastominutowa drzemka przynosi wiele plusów. Szerzej opisaliśmy je w artykule o power nap. Drzemka w trakcie dnia pracy poprawia koncentrację, szybkość i dokładność działania oraz pamięć. Sprzyja twórczemu myśleniu i rozwiązywaniu problemów – tak potrzebnych w pracy.
Redukuje także stres, którego może być sporo, jeśli masz mnóstwo zawodowych obowiązków, i poprawia nastrój. Same plusy, prawda? Niestety, ale w większości polskich firm nie ma na nią przyzwolenia. A szkoda! Rygorystyczne podejście do niej nie uwzględnia korzyści, jakie daje nie tylko pracownikowi, ale w szerszym spojrzeniu – także całej firmie.
Kiedy więc następnym razem pomyślisz o poświęceniu części nocy na pracę – wróć pamięcią do tego artykułu! 🙂