jak śpią ludzie na świecie

Ciekawe międzynarodowe zwyczaje związane ze snem

Zapewne większość ludzi ma jakieś wieczorne „rytuały”. Są one właściwe dla każdego z nas, ale istnieją też takie, które dotyczą całych narodowości. W różnych stronach świata spotkać można inne zwyczaje związane ze snem. Poznaj niektóre z nich!

Zwyczaje związane ze snem – te Cię zaskoczą!

Niezależnie od szerokości geograficznej sen jest tak samo ważny i potrzebny dla zdrowo funkcjonującego organizmu. Jednak niektóre narody współdzielą konkretne zwyczaje w kwestii snu i są one typowe tylko dla nich. Często wiążą się z historią i kulturą danego kraju. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów. Możliwe, że znajdziesz wśród nich takie, do których będzie Ci blisko – nawet jeśli od współdzielących je krajów dzielą Cię kilometry!

Co kraj, to obyczaj

Meksyk

Meksykanie bardzo często zamiast materaca i łóżka wybierają hamak. W hamakach spali dawno temu Majowie, zamieszkujący południowo-wschodni Meksyk, a dzisiaj te zwyczaje są podtrzymywane – nie tylko wśród współczesnych. Śpią tak nieraz całe rodziny, szczególnie te biedniejsze. Ponoć noc spędzona w ten sposób może dać więcej wygody niż najbardziej komfortowy materac. Ciężko nam się jednak z tym zgodzić J.

Japonia

Bardzo daleki od zwyczajów panujących w Polsce jest japoński zwyczaj spania w czasie pracy. Jest przede wszystkim zauważalny w korporacjach, w których owa drzemka, na Zachodzie nazywana power nap, ma dać pracownikom zastrzyk energii do przetrwania wielogodzinnego dnia pracy. W Japonii wyraźnie zauważalna jest specyficzna kultura pracy – niekiedy pracownicy udają nawet, że śpią, aby stwarzać wrażenie zaangażowanych i zmęczonych. Taka drzemka nosi nazwę inemuri.

Indonezja

Rodzice mieszkający na wyspie Bali uczą swoje dzieci zapadania w głęboki sen w sytuacjach, które wywołują niepokój, a nawet strach. Również w takim otoczeniu, które jest pełne hałasu dobiegającego ze wszystkich stron. Maluchy od najmłodszych lat zabierane są przez rodziców w różne miejsca, niezależnie od pory dnia lub nocy oraz poziomu gwaru i zgiełku. Uczą się w ten sposób zasypiania w każdych warunkach.

CZYTAJ:  Dlaczego zdrowy sen dziecka jest ważny dla jego rozwoju?

Wielka Brytania

Zgodnie z wynikami sondażu National Sleep Foundation, 30% Brytyjczyków śpi nago. To akurat zwyczaj, który warto przenieść do swojego łóżka. Spanie nago powoduje lepszy przepływ krwi w ciele, którego nie uciska piżama. Pozwala to na głębszy i dłuższy sen, gdyż obniżona temperatura skóry zmniejsza liczbę wybudzeń. Skóra może też swobodnie oddychać w nocy (więcej o zaletach spania nago dowiesz się z naszej infografiki).

Zdrowe zwyczaje przed snem – takie same dla każdej szerokości geograficznej

Abstrahując od zwyczajów związanych ze snem u konkretnych narodowości, każdy powinien wcielać w życie przed snem zwyczaje, które pomagają uzyskać zdrowy nocny odpoczynek. Zdrowy sen to nie tylko jego odpowiednia długość, ale też jakość. O tym, jakie zwyczaje poprawiające jakość snu warto stosować u siebie, dowiesz się z naszego artykułu 8 dobrych nawyków przed snem.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ