Kupując materac, często zapominamy o tym, że materac i stelaż to w pewnym sensie naczynia połączone. Te oba elementy łóżka muszą do siebie pasować, by zapewnić optymalny komfort snu a także trwałość i żywotność poszczególnych elementów. Co stanie się, jeśli kupimy nieodpowiedni stelaż do naszego nowego materaca?
Stelaż pod materac – dlaczego jest taki ważny?
Utrata komfortu materaca
Najważniejszy problem, jaki pojawia się przy doborze nieodpowiedniego stelaża do materaca to utrata spodziewanego komfortu. Nierzadko zdarzają się sytuacje, w których materac wypróbowany i wytestowany w sklepie (na co zwrócić uwagę przy kupnie nowego materaca, możesz przeczytać na naszym blogu o materacach) dowiesz się TUTAJ), w domu okazuje się znacznie twardszy, mniej dopasowuje się do ciała. Dlaczego? Bo umieszczono go na zupełnie innym stelażu, który nie jest przystosowany do danego typu materaca. W efekcie, kilkaset (lub kilka tysięcy) złotych wydanych na materac wydaje się wydatkiem wyrzuconym w błoto.
Zmniejszenie żywotności materaca bądź jego uszkodzenie
Drugim najpoważniejszym problemem jest po prostu zmniejszenie żywotności materaca. Zły stelaż pod materac może powodować powstanie nierówności na powierzchni materaca (pofałdowanie, obniżenia), wypaczenie sprężyn (np. w sytuacji zbyt szerokiego rozstawu listew). Najpoważniejszym błędem jest umieszczenie materaca piankowego na sztywnym stelażu.
Niewykorzystanie właściwości materaca
Wysokiej klasy, świetny materac (który również niemało kosztował), umieszczony na nieodpowiednim stelażu, to de facto utrata jego właściwości. W efekcie mimo tego, że będziemy posiadać rewelacyjny, ultra nowoczesny materac, nasz komfort snu nie będzie aż tak wysoki, jak mógłby być, gdybyśmy zastosowali odpowiedni, dopasowany do materaca stelaż. Ten błąd jest częsty u ludzi, którzy wymieniają sam materac, pozostawiając starą ramę łóżka i stelaż bądź kupując drogi materac, chcą zaoszczędzić poprzez zakup tańszego stelaża.
Brak odpowiedniej wentylacji materaca
Nowoczesne stelaże mają zapewnić nie tylko odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała ale również dostęp powietrza do materaca. Odpowiednia wentylacja zapobiegnie rozwojowi pleśni, grzybów i bakterii. Nie zapominajmy, że śpiąc pocimy się, oddajemy ciepło, a w materacu gromadzi się nasz naskórek. Materac umieszczony na zbyt ciasno osadzonych deskach, jednej płycie (częsty błąd na antresolach) czy bezpośrednio na podłodze, nie ma zapewnionej odpowiedniej wentylacji i może zacząć pleśnieć. O tym, jak bardzo jest to szkodliwe dla naszego zdrowia nie trzeba chyba nikogo przekonywać.
Utrata gwarancji na materac
Standardowa gwarancja na materace (tak jak na każdy inny produkt) obejmuje 2 lata od daty zakupu. Producenci materacy proponują jednak z reguły dłuższe okresy gwarancyjne. Dla niektórych modeli Materasso udziela nawet 10 letniej gwarancji. Zawsze jednak, każdy producent podaje warunki gwarancji i jeśli materac nie będzie użytkowany zgodnie z opisem gwarancyjnym, to niestety ją utraci. Przykładem sytuacji utraty gwarancji przez źle dobrany stelaż może być np. zastosowanie stelaży sztywnych w materacach piankowych bądź wykorzystanie materaca kieszeniowego przy stelażu ruchomym z szerokim (ponad 4 cm) rozstawem listew.