jak-poradzic-sobie-z-problemami-ze-snem-zima

Jak poradzić sobie z problemami ze snem zimą?

Zima to nie tylko śnieg, piękne widoki i możliwość wyjazdu na narty, ale także czas obniżonego nastroju, spadku formy i kłopotów ze snem. Jak radzić sobie z zimowymi problemami i nie dać się chandrze?

Dlaczego zimą cierpimy na zaburzenia snu?

Zimą wiele osób cierpi na nadmierną senność w ciągu dnia i problemy z zasypianiem w nocy. Przyczyna tkwi przede wszystkim w mniejszej ilości światła, co zaburza nasz dobowy rytm. W rezultacie w organizmie zwiększa się ilość melatoniny zwanej „hormonem ciemności”, bo ludzki mózg (a dokładnie szyszynka) wytwarza ją po zapadnięciu zmroku. A nadmiar melatoniny powoduje senność oraz ogólne obniżenie nastroju. 

Przyczyną zimowych zaburzeń snu może być także nadmierne spożywanie posiłków. Zimą nasz organizm zaczyna się bowiem dopominać jedzenia bogatego w tłuszcze. A stąd prosta droga do problemów z zaśnięciem i ciągłego wybudzania się w trakcie nocy. Zimowe podjadanie to nie tylko dodatkowe kilogramy. To także ospałość, brak energii i trudności z zachowaniem zdrowego rytmu snu.

Jak ograniczyć zimowe problemy ze snem?

Istnieje kilka sposobów pozwalających ograniczyć problemy związane ze snem zimą:

  • Na niedobór światła pomóc może fototerapia. Warto zakupić więc lampę do naświetlania. Wzorem Skandynawów, wieczorami otaczaj się ciepłym, łagodnym światłem lamp i lampionów.
  • Jeśli masz możliwość, wyjdź z domu, choćby na kilkanaście minut. Ten czas wystarczy, by nieco się przewietrzyć, co pozytywnie wpłynie na jakość snu.
  • Zadbaj, by pomieszczenie, w którym śpisz, nie było przegrzane i suche. Przyda się nawilżacz powietrza – bez problemu znajdziesz modele elektryczne lub zwykłe, ceramiczne.
  • Obniż temperaturę w sypialni – zamiast 22-23°C wystarczy rześkie 18-19°C.
  • Unikaj objadania się przed snem – nie jedz na 2-3 godziny przed spaniem.
  • Przed snem nie pij gorącej herbaty na rozgrzanie ani alkoholu. Wbrew pozorom nie pomaga on w zasypianiu, a wręcz pogłębia problemy ze snem.

Źle śpisz zimą? Zmień materac na lepszy

Ogromne znaczenie dla lepszego wysypiania się w trakcie ciemnych, zimowych miesięcy ma odpowiednie wyposażenie sypialni, przede wszystkim – wygodny materac. Jeśli masz problemy z zasypianiem, często się wybudzasz, a dodatkowo narzekasz na ból kręgosłupa, dobrym rozwiązaniem będzie materac Back Stretch.

materac-back-stretch

Back Stretch to materac, który wspomaga proces regeneracji kręgosłupa. Wyróżnia go innowacyjny system nacięć konturowych pianki w środkowych warstwach. Nacięcia są zgrupowane w dwóch strefach, a podczas korzystania z materaca rozsuwają się w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu materac zapewnia delikatne rozciągnięcie ciała w trakcie snu. Doskonale odwzorowuje też naturalne krzywizny anatomiczne.

Dlaczego system nacięć w materacu Back Stretch tak dobrze się sprawdza? Bo zapewnia nie tylko odpoczynek po całym dniu, ale także regenerację kręgosłupa i mięśni. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu są one rozluźnione w trakcie snu. Nacisk dysków międzykręgowych na siebie się zmniejsza. Efekt? Ograniczenie problemów związanych z dyskopatią czy zwyrodnieniami kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i piersiowym. Poprawa krążenia krwi. A dobre podparcie całej sylwetki to ogólnie lepsza jakość snu oraz lepszy nastrój ranem.

Specjalne piany zadbają o komfortowy sen

W składzie materaca Back Stretch znajduje się włoska piana Nightfly, której właściwości wspierają nocny wypoczynek nawet wtedy, gdy trudno o wygodny sen. Zapewnia ona elastyczność i komfort, bo dostosowuje się do krzywizn ciała, a także wspomaga wentylację materaca. 

Dolna warstwa Back Stretch to z kolei piana Lavender. Gwarantuje wysoką przewiewność materaca, a dzięki zastosowaniu naturalnego olejku lawendowego, działa kojąco na układ nerwowy. 

Back Stretch to idealny sposób na komfortowy sen zimą, gdy wiele osób cierpi na problemy z zasypianiem oraz wybudzaniem się. Unikalne właściwości materaca sprawią, że sen będzie spokojniejszy i znacznie zdrowszy.

Zapoznaj się z parametrami materaca Back Stretch

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ