zaburzenia-snu-po-covid-19

Zaburzenia snu po COVID-19

Pandemia COVID-19, oprócz problemów gospodarczych, społecznych, a przede wszystkim medycznych, przyniosła także kłopoty związane z zaburzeniami snu. Dotyczą one nie tylko ozdrowieńców, ale także osób pozostających w izolacji oraz osób narażonych na stres. Co można zrobić, by zmniejszyć dolegliwości?

Wpływ pandemii COVID-19 na zaburzenia snu

Z badań opublikowanych przez „Lancet Psychiatry” wynika, że jednym z neurologicznych i psychiatrycznych następstw COVID-19 jest bezsenność i problemy ze snem. Zaburzenia te dotyczą dwóch grup. Pierwszą stanowią osoby, które cierpią na bezsenność i częste wybudzanie się z powodu zaburzeń depresyjnych, stresu związanego z izolacją i kwarantanną, czy obaw przed utratą pracy. 

Druga grupa to osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, a zaburzenia snu są jednym z objawów tzw. „długiego COVID-19”, czyli długotrwałych objawów zarażenia. Wiążące się z tym ryzyko dotyczy także osób, które przechodziły go łagodnie lub nawet bezobjawowo. Dolegliwości nie pozwalają na normalne funkcjonowanie, pomimo pozornego ustąpienia objawów choroby. Wśród nich są najczęściej „mgła mózgowa”, czyli dezorientacja i zaburzenia pamięci, długotrwałe zmęczenie oraz bezsenność i inne problemy ze snem.

Zaburzenia snu – jak sobie z nimi radzić?

Problemy ze snem i pogorszenie jakości nocnego wypoczynku mogą w negatywny sposób odbić się na stanie zdrowia. Dlatego też nie można ich lekceważyć. W dobie pandemii COVID-19 pierwszorzędne znaczenie ma kontakt z lekarzem. Są także pewne działania, o charakterze wspierającym, które mogą pomóc zmniejszyć ogólne dolegliwości związane z zaburzeniami snu:

  • Przed snem nie korzystaj z laptopa i smartfona, unikaj także zbyt długiego oglądania telewizji.
  • Pomóc może ciepła kąpiel, kojąca muzyka, napar z melisy, szklanka ciepłego mleka, spacer oraz przewietrzenie sypialni. 
  • Jeśli zaburzenia snu się utrzymują, skontaktuj się z lekarzem. Nie bagatelizuj problemu, bo brak snu może prowadzić do poważnych chorób, a w krótszym okresie skutkować kłopotami z koncentracją. Jeśli będzie konieczność, lekarz przepisze odpowiednie leki. 
  • Zadbaj także o wygodne łóżko, a przede wszystkim o materac – to podstawowy element wyposażenia sypialni. Odpowiednio dobrany, będzie wsparciem w walce z zaburzeniami snu.

Jaki materac dla osób cierpiących na zaburzenia snu?

Jedną z przyczyn problemów ze snem może być niewygodne łóżko. Źle dobrany materac to kłopoty, takie jak nadmierna potliwość z powodu złej termoregulacji, bóle kręgosłupa i głowy, nocne wybudzenia, a ranem – uczucie zmęczenia. 

W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wysokoelastyczny materac Natur Biogreen. Jego wkład to włoska piana Biogreen o dużej odporności na odkształcenia. Do jej produkcji używa się naturalnego olejku rycynowego. Rycyna jest środkiem bakteriobójczym, dzięki czemu materac ma właściwości antybakteryjne. 

materac-natur-biogreen

Co więcej, piana zawiera aloes, który działa kojąco na skórę człowieka i uwalnia się stopniowo w ciągu nocy, pod wpływem nacisku ciała na materac. Natur Biogreen jest nacinany konturowo. Oznacza to, że ma ergonomiczną budowę, a nacięcia wspomagają jego wentylację. Dzięki temu materac zapobiega nadmiernemu poceniu się i wyraźnie poprawia jakość snu.

Zapoznaj się z parametrami materaca Natur Biogreen

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ