Osoby cierpiące na bezdech senny są od 2 do 3 razy bardziej narażone na wypadki samochodowe niż osoby śpiące bez problemów. Są też zagrożone zawałem serca oraz udarem mózgu. Czym tak naprawdę jest ten strasznie brzmiący bezdech senny, którego wolelibyśmy uniknąć za wszelką cenę?
Czym jest bezdech senny?
Zgodnie z definicją American Academy of Sleep Medicine z 1999 r. bezdech senny to powtarzające się, powyżej 10-sekundowe momenty ograniczenia, a czasem zatrzymania przepływu powietrza przez drogi oddechowe do gardła przy jednoczesnej wzmożonej pracy mięśni oddechowych. Skutkiem bezdechu sennego u dorosłych jest niedotlenienie organizmu, które prowadzi do innych chorób i zaburzeń, np. do cukrzycy. Przyczyną bezdechu jest otyłość, nadmierne spożywanie alkoholu, objadanie się tuż przed snem, nieleczone inne występujące schorzenia, np. nadciśnienie, niedoczynność tarczycy. Przyczynami, na które chory nie ma wpływu, są: krzywa przegroda nosowa, polipy, nieprawidłowa budowa żuchwy i podniebienia lub choroby genetyczne. Objawem rzucającym się w oczy i uszy jest chrapanie. To jeden z kilku nocnych objawów bezdechu, a występuje też kilka pojawiających się w ciągu dnia, np. senność.
Życie z bezdechem sennym
Jeśli cierpisz na bezdech senny, spróbuj wprowadzić do swojej codzienności poniższe rady.
- Śpij z głową uniesioną wyżej niż reszta ciała. Pozycja ta pomaga zapobiegać zgadze, która często wyzwala bezdech.
- Jeśli masz katar sienny – próbuj mieć go pod kontrolą za pomocą leków przeciwhistaminowych lub unikania alergenów. Takie alergie mogą wyzwalać wzrost chrapania i samego bezdechu.
- Kolejną poradą jest unikanie ciężkostrawnych posiłków tuż przed snem, które mogą obciążyć organizm i utrudniać oddychanie.
A co z materacami polecanym dorosłym z bezdechem sennym? Na pewno muszą być wygodne i wsparte na regulowanym stelażu. Dzięki temu głowa będzie wyżej od reszty ciała. Odpowiednie na takie stelaże są sprężyste materace piankowe: lateksowe, wysokoelastyczne i termoelastyczne, np. Thermo Silver firmy Materasso.
Materace dla osób z bezdechem sennym
Materace z elastycznych pianek świetnie podpierają kręgosłup i całą sylwetkę, odciążając mięśnie i stawy. Rozluźnione ciało, pozbawione zbędnych napięć nie zakłóca poprawnego funkcjonowania układu oddechowego. Odnosząc się do wcześniej wspomnianych alergenów – materace z certyfikowanych materiałów pozbawione są szkodliwych i uczulających substancji. A to gwarantuje higieniczny sen.
Leczenie bezdechu sennego to poddanie się operacji usunięcia tkanek blokujących drożność dróg oddechowych. Zaleca się też zmianę stylu życia, szczególnie osobom z nadprogramowym ciężarem ciała. W leczeniu używa się protez powietrznych, czyli masek pomagających wtłoczyć powietrze pod ciśnieniem. W jakiej pozycji spać, gdy cierpimy na bezdech senny? Najlepszym rozwiązaniem jest spanie na boku (np. na materacu Swiss Magic Materasso o bakteriobójczych właściwościach lawendy), wówczas tkanki miękkie podniebienia nie blokują przepływ powietrza – co dzieje się podczas snu na plecach.