co jeść przed snem

Co jeść, by spać spokojnie?

Niestety, ale na problemy ze snem skarży się wielu Polaków. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka – stres, zmęczenie, zła dieta. I to właśnie o tym ostatnim chcemy napisać. Bo z pomocą jedzenia można ułatwić zasypianie i poprawić jakość snu. Zamiast tabletek nasennych spróbuj naturalnych metod. Dobra kolacja, to dobry sen. Co jeść przed snem, żeby się wyspać?

Ryby

Ryby są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 stanowiące budulec komórek i spowalniające proces ich starzenia się. Kwasy te zwiększają odporność organizmu, a obniżają ryzyko występowania wielu chorób. Wspomagają układ krążenia i są potrzebne do prawidłowego działania układu nerwowego. Działają na niego łagodząco. Ukojenie nerwów i obniżenie lęków jest ważne dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Wyciszenie i zrelaksowanie się przed snem jest niezwykle istotne. Kwasy omega-3 można znaleźć w owocach morza i tłustych rybach: łososiu, tuńczyku, halibucie czy w makreli.

CZYTAJ:  „Ja się wyśpię na wszystkim”. Czy na pewno?

Orzechy

Tryptofan, czyli organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów białkowych, pomaga zasnąć i spać spokojnie. Zwiększa on poziom melatoniny oraz serotoniny, które wspomagają sen. Melatonina reguluje rytm snu i czuwania oraz pomaga głęboko zasnąć. Ma też właściwości przeciwutleniające i opóźniające procesy starzenia. Serotonina jest hormonem o działaniu relaksującym, uspokajającym, antydepresyjnym i usypiającym. Trypotofan zawarty jest w orzechach: włoskich, laskowych czy w nerkowcach. A także w pestkach słonecznika i dyni oraz w migdałach, które też są pestkami, nie orzechami (jak mogłoby się wydawać).

Zioła

Oprócz produktów w formie stałej warto przed snem wypić napar ziołowy, gdyż to łatwo dostępny i prosty w przygotowaniu sposób na złagodzenie kłopotów ze snem. Herbatki wypite przed snem mają działanie wyciszające i relaksujące. Melisa, rumianek, waleriana – to tylko niektóre do wyboru. Z mniej popularnych ziół na sen: szyszki chmielu wpływają łagodząco także na nerwicę i napięcia, ziele owsa wzmacnia system nerwowy, a głóg wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego. Popularnym ziołem na sen jest też lawenda. Można przygotować z niej napar albo rozpylić wokół siebie olejek lawendowy o właściwościach aromaterapeutycznych. Idealny na problemy ze snem jest również materac Swiss Magic Materasso. Pod wpływem temperatury ciała uwalnia zapach olejku lawendowego, którym jest nasączony.

CZYTAJ:  Jak zwalczyć koszmary?

Co jeść przed snem, żeby się wyspać?

Czy coś jeszcze można jeść przed snem, żeby się dobrze wyspać? Oprócz produktów opisanych powyżej, właściwości wspomagające sen mają np.: banany, produkty pełnoziarniste, cytrusy czy sok z wiśni. Zwróć uwagę na to, aby nie jeść tuż przed położeniem się spać. Organizm będzie wówczas obciążony, zamiast być wyciszonym i gotowym do odpoczynku. Kolacje zjedz kilka godzin wcześniej, niech będzie lekka i pożywna. Na ostatni posiłek nie spożywaj bardzo tłustych, słodkich i smażonych potraw. I pamiętaj: nie bagatelizuj trudności ze snem.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ