co jeść przed snem

Co jeść, by spać spokojnie?

Niestety, ale na problemy ze snem skarży się wielu Polaków. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka – stres, zmęczenie, zła dieta. I to właśnie o tym ostatnim chcemy napisać. Bo z pomocą jedzenia można ułatwić zasypianie i poprawić jakość snu. Zamiast tabletek nasennych spróbuj naturalnych metod. Dobra kolacja, to dobry sen. Co jeść przed snem, żeby się wyspać?

Ryby

Ryby są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 stanowiące budulec komórek i spowalniające proces ich starzenia się. Kwasy te zwiększają odporność organizmu, a obniżają ryzyko występowania wielu chorób. Wspomagają układ krążenia i są potrzebne do prawidłowego działania układu nerwowego. Działają na niego łagodząco. Ukojenie nerwów i obniżenie lęków jest ważne dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Wyciszenie i zrelaksowanie się przed snem jest niezwykle istotne. Kwasy omega-3 można znaleźć w owocach morza i tłustych rybach: łososiu, tuńczyku, halibucie czy w makreli.

Orzechy

Tryptofan, czyli organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów białkowych, pomaga zasnąć i spać spokojnie. Zwiększa on poziom melatoniny oraz serotoniny, które wspomagają sen. Melatonina reguluje rytm snu i czuwania oraz pomaga głęboko zasnąć. Ma też właściwości przeciwutleniające i opóźniające procesy starzenia. Serotonina jest hormonem o działaniu relaksującym, uspokajającym, antydepresyjnym i usypiającym. Trypotofan zawarty jest w orzechach: włoskich, laskowych czy w nerkowcach. A także w pestkach słonecznika i dyni oraz w migdałach, które też są pestkami, nie orzechami (jak mogłoby się wydawać).

Zioła

Oprócz produktów w formie stałej, warto przed snem wypić napar ziołowy, gdyż to łatwo dostępny i prosty w przygotowaniu sposób na złagodzenie kłopotów ze snem. Herbatki wypite przed snem mają działanie wyciszające i relaksujące. Melisa, rumianek, waleriana – to tylko niektóre do wyboru. Z mniej popularnych ziół na sen: szyszki chmielu wpływają łagodząco także na nerwicę i napięcia, ziele owsa wzmacnia system nerwowy, a głóg wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego. Popularnym ziołem na sen jest też lawenda. Można przygotować z niej napar albo rozpylić wokół siebie olejek lawendowy o właściwościach aromaterapeutycznych. Idealny na problemy ze snem jest również materac Swiss Magic Materasso. Pod wpływem temperatury ciała uwalnia zapach olejku lawendowego, którym jest nasączony.

Co jeść przed snem, żeby się wyspać?

Czy coś jeszcze można jeść przed snem, żeby się dobrze wyspać? Oprócz produktów opisanych powyżej, właściwości wspomagające sen mają np.: banany, produkty pełnoziarniste, cytrusy czy sok z wiśni. Zwróć uwagę na to, aby nie jeść tuż przed położeniem się spać. Organizm będzie wówczas obciążony, zamiast być wyciszonym i gotowym do odpoczynku. Kolacje zjedz kilka godzin wcześniej, niech będzie lekka i pożywna. Na ostatni posiłek nie spożywaj bardzo tłustych, słodkich i smażonych potraw. I pamiętaj: nie bagatelizuj trudności ze snem.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ