Koszmar to nieprzyjemny sen, który często powoduje wybudzenie. U dzieci koszmary są częste. W dorosłości zanikają, choć 50% dorosłych doświadcza ich okazjonalnie. Szacuje się, że 2-8% populacji cierpi z powodu częstych koszmarów. Jak sobie z nimi radzić?
Skąd się biorą?
Tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego śnią się nam złe rzeczy. Tak jak i te przyjemne sny są efektem aktywności naszego mózgu i projekcją tego, czego doświadczyliśmy w ciągu dnia. Im częściej jesteśmy zestresowani lub mniej wygodnie śpimy, tym większe szanse na to, że przyśni się nam coś nieprzyjemnego.
Sytuacje, które sprzyjają pojawianiu się koszmarów to:
- PTSD (syndrom stresu pourazowego) – 80% cierpiących z powodu PTSD miewa koszmary.
- Oglądanie nieprzyjemnych obrazów i budzących lęk filmów przed snem (mózg procesuje to, co zobaczył i projektuje to w formie marzenia sennego, niestety przerażającego).
- Niektóre leki (zwłaszcza uspokajające) oraz alkohol.
- Deprywacja snu.
- Niektóre zaburzenia snu.
Odkryto również (za webmd.com), że jeśli członkowie naszej rodziny miewają koszmary, to my również jesteśmy na nie bardziej podatni. Nie jest jednak znana przyczyna tej zależności. Nie odkryto również żadnego „genu koszmaru”.
Koszmary a lęki nocne
Warto odróżnić koszmar od nocnego lęku. Ten pierwszy to po prostu zły sen, który pamiętamy również po przebudzeniu. Pojawia się jedynie w fazie REM. Napady lękowe w czasie snu mogą natomiast pojawić się podczas snu głębokiego i powodować przebudzenie z uczuciem nieokreślonego niepokoju. Nie ma w nich żadnych obrazów, a jedynie emocje. Z reguły pojawiają się w pierwszych godzinach snu.
Efekty nocnych koszmarów
Osoby miewające koszmary śpią gorzej, częściej się wybudzają, a jakość ich snu nie jest wystarczająca, by czuli się wypoczęci. W efekcie koszmary wpływają również na jakość ich życia za dnia. W ekstremalnych przypadkach może dochodzić do pojawienia się lęku przed zasypianiem.
Jak spać tak, by nie mieć koszmarów?
Nie objadaj się przed snem
Bardzo często złe, niespokojne sny są efektem zbyt ciężkiej, obfitej kolacji. Przy powtarzających się złych snach warto zwrócić uwagę na dietę i na kilka godzin przed snem nie jeść tłusto ani dużo.
Zadbaj o komfort snu
Wygodny materac i poduszka pozwolą odpocząć ciału i zredukują ryzyko koszmarów. Nierzadko śnimy zły sen właśnie dlatego, że coś nas gniecie bądź uciska. Jeśli koszmary powtarzają się często, możesz wybrać materac nasączony olejkami eterycznymi o działaniu uspokajającym i wyciszającym (np. materac Lavender, który dodatkowo ma działanie antybakteryjne).
Idealnym rozwiązaniem będą np. materace wykorzystujące piankę AventO2 produkowane przez firmę Materasso (Swiss Dynamic i Swiss Magic), wykorzystującą znane od wieków właściwości olejków lawendowych.
Zadbaj o całą higienę snu
Czyli o ciemność w pomieszczeniu oraz brak dodatkowych dźwięków i hałasów, które jeśli są na tyle głośne, że słyszysz je przez sen, generują nieprzyjemne marzenia senne.
Nie oglądaj horrorów
Możesz lubić horrory, ale jeśli po nich wybudzasz się w nocy, może to oznaczać, że jesteś osobą szczególnie wrażliwą. Zamiast oglądać go przed snem, poczytaj książkę, a straszny film zostaw sobie na niedzielne popołudnie.
Unikaj niepokoju i stresu przed snem
W przeważającej mierze nocne lęki to wynik stresu doświadczanego w ciągu dnia. Niekoniecznie nawet zdajesz sobie z tego sprawę, bo może to być stres chroniczny – trwający stale, którego już nie zauważasz. Staraj się zrelaksować, unikaj ekranów tuż przed snem i zastanów się, co w twoim życiu może być tak stresujące. Może czas to zmienić?