dlaczego nowy materac śmierdzi

Dlaczego nowy materac śmierdzi?

Zdarza się, że materac przywieziony prosto ze sklepu ma nieprzyjemny zapach. Czy to normalne, a materac nadaje się do spania? A może jest niebezpieczny i trzeba go niezwłocznie odesłać do sklepu? Odpowiadamy na pytanie: dlaczego nowy materac śmierdzi?

Skąd ten zapach?

Wszystkie materace piankowe tworzone są z pianki poliuretanowej, czasem z kilku jej rodzajów. Każda nowo wyprodukowana pianka, niezależnie od swojego gatunku, ma charakterystyczną woń przypominającą zapach farby. Nawet najbardziej nowoczesne pianki, produkowane innowacyjnymi technologiami, nie są bezzapachowe. Świadczy to o tym, że zapach jest naturalnym efektem produkcji pianki i że te wydzielające się substancje lotne wkrótce nie będą odczuwalne. Z czasem każda pianka przestaje wydzielać ową woń. Porównać to można do zapachu nowej książki – jest specyficzny, ale po jakimś czasie znika.

Czy zapach zależy od jakości?

Jeśli zakupiony przez Ciebie materac jest dobrej jakości i pochodzi od sprawdzonego producenta, zapewne Twój nos podczas rozpakowywania materaca nie poczuje żadnego zapachu. Powód jest prosty. Renomowane firmy do produkcji swoich materacy używają pianek o wysokiej jakości. A takie pianki badane są pod kątem obecności związków lotnych i muszą cechować się szybką utratą brzydkiego zapachu nowości. W trakcie ich eksploatacji w domowych warunkach ilość wydzielanych związków lotnych nie może przekraczać ustalonych norm. Tak, jak wspomnieliśmy – zapach pianek poliuretanowych zaczyna wydzielać się zaraz po ich wyprodukowaniu. Najczęściej znika, zanim trafi do domu klienta. Od momentu wyprodukowania pianki, do chwili stworzenia z niej materaca zapach zdąży już wywietrzeć.

CZYTAJ:  Pory roku a sen

Czy ten zapach jest szkodliwy?

Zaufani producenci dbają o to, by ich produkty były przyjemne dla użytkowników – także pod względem odczuć węchowych. Dlaczego nowy materac śmierdzi? Być może za szybko zapakowano go próżniowo do transportu, odcinając w ten sposób dostęp powietrza, które przyspiesza proces wietrzenia. Nie ma powodów do niepokoju – za kilka dni zapach powinien się ulotnić. Aby to przyspieszyć, warto ściągnąć z materaca pokrowiec czy prześcieradło. Jeśli jednak Twój nowy materac brzydko pachnie,  bo został wyprodukowany z niskiej jakości materiałów bez atestów, brzydki zapach sam nie zniknie. Co gorsza, taka intensywna i długotrwała woń, która nie wietrzeje, jest szkodliwy dla układu oddechowego. U alergików, astmatyków czy osób bardzo wrażliwych może przyczynić się do silnych podrażnień.

Bardzo często problem z zapachem mają materace lateksowe. Jest to w tym przypadku naturalne zjawisko wynikające często z zastosowanego mleczka kauczukowego. Jednak zapach bardzo szybko się ulatnia.

Istotnym czynnikiem „zapachowym” jest też klej. Producenci dbający o standardy produkcji nigdy nie zastosują tanich klejów, których opary długo utrzymują się w powietrzu. Z tego względu np. Materasso używa bezwonnego, wodnego kleju Simalfa, którego jedynym skutkiem ubocznym stosowania jest ulatniająca się para wodna. Klej nie zawiera żadnych szkodliwych substancji lotnych, a przy produkcji pracownicy nie muszą nawet stosować masek ochronnych.

To kolejny argument przemawiający za kupnem materaca tylko od pewnego i cenionego producenta. Firma Materasso działa na rynku od 1995 roku, dając gwarancję produktów najwyższej jakości, które spełniają oczekiwania użytkowników i są tworzone z najlepszych materiałów. Spełniamy też wszystkie wymagane normy, by nasze materace posiadały odpowiednie atesty oraz certyfikaty i mogły bezpiecznie gwarantować komfort oraz wspierać zdrowie naszych klientów.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ