za twardy materac co robić

Co zrobić, gdy materac jest za twardy?

17

Zdarzyło Ci się słyszeć, że spanie na podłodze jest korzystne dla kręgosłupa? Albo że im twardszy materac, tym lepszy? Że twarde materace są zdrowsze dla kręgosłupa, bo rzekomo lekarze tak zalecają? Prawdą jest to, że materac musi być po prostu wygodny! Źle dobrany jest wrogiem dobrego snu, zdrowia i samopoczucia. Co zrobić, gdy materac jest za twardy?

Materac jest za twardy – na pewno?

Czy masz pewność, że Twój materac jest za twardy? Twoje odczucia są tu oczywiście kluczowe i jeśli nie czujesz się na nim swobodnie – jest źle dopasowany. Materac jest za twardy wówczas, gdy nie możesz się na nim wygodnie ułożyć, czujesz ucisk na ciało, a kręgosłup jest w nienaturalnej pozycji. Dobrze dobrane materace mają odpowiednio podpierać kręgosłup w jego naturalnej pozycji przypominającej linię prostą. Jego zadaniem jest też dopasowanie się do kształtu i budowy ciała, aby móc je dobrze podtrzymywać. Materac o za dużej twardości może uciskać naczynia krwionośne, sprzyjać skurczom i drętwieniu mięśni.

Jak dopasować twardość materaca?

Wybierając materac, bardzo często sugerujemy się oznaczeniami producentów literą H. Oczywiście jest to jakiś wyznacznik, jednak pamiętać trzeba iż mogą to być bardzo subiektywne odczucia. Nie mniej zazwyczaj materac H2 jest przeznaczony dla osób o wadze do 80 kg. H3 – powyżej 80 kg, a H4 – przeznaczony dla osób o dużej masie ciała. Jednak w każdej firmie, a w zasadzie w określonej grupie materaców wskaźnik ten może oznaczać różne wartości. Odpowiednia twardość materaca sprawia, że leżąc na nim i wsuwając dłoń pod lędźwiową część kręgosłupa, poczujesz lekki opór. Gdy zadanie jest niewykonalne, oznacza to za miękki materac. Jeśli zaś między dłonią a plecami jest za dużo miejsca – materac jest za twardy i nie może odpowiednio dopasować się do krzywizn kręgosłupa.

CZYTAJ:  Krótka historia materaca

Jak zmniejszyć twardość materaca?

Nawet gdy kupimy materac w salonie stacjonarnym, po uprzednim położeniu się na nim, po dłuższym stosowaniu w domu może okazać się za twardy. Bywa też tak, że w danym momencie życia nie można pozwolić sobie na zakup nowego, bardziej miękkiego materaca. Na szczęście istnieje sposób na zbyt twardy materac. Materac nawierzchniowy (zwany też topem czy topperem) założony na „stary” materac, zmiękcza go. Dzięki temu otrzymujemy większą wygodę bez konieczności robienia wysokobudżetowych zakupów. Taki top jest funkcjonalny – dzięki materiałom wysokiej jakości zastosowanym do jego produkcji – i wyróżnia się cechami niezwykle dobroczynnymi dla naszego ciała.

Jaki materac nawierzchniowy?

Materasso ma w swojej ofercie dwa rodzaje materacy nawierzchniowych o sprawdzonych parametrach i właściwościach. Oba obleczone są w zdejmowany do prania pokrowiec Algua, zawierający wyciąg z alg morskich, które mają działanie antybakteryjne oraz pielęgnujące skórę. Top Lateks stworzony jest z sześciocentymetrowej płyty antyalergicznego i odpornego na odkształcenia lateksu. Świetnie dopasowuje się do ciała, zwiększając miękkość materaca głównego i komfort odpoczynku. Lateks, dzięki otworom w swojej strukturze, zapewnia doskonałą wentylację i właściwe krążenie krwi. Top Thermo również zbudowany jest z sześciocentymetrowej warstwy. Tym razem jest to pianka termoelastyczna, która dopasowuje się do kształtu sylwetki, reagując na jej ciepło i ciężar. Dostosowując się do nich, staje się miększa i lepiej przylega do ciała. To zapewnia nie tylko większą wygodę, ale też zmniejsza naciski materaca na ciało, odciążając mięśnie i stawy. Każdy z wymienionych materacy nawierzchniowych wpływa pozytywnie na własności ortopedyczne łóżka, szczególnie ważne w przypadku osób obłożnie chorych i w profilaktyce odleżyn.

Plusem korzystania z toppera jest także możliwość użycia go w nagłych przypadkach. Może być bezpieczną powierzchnią do zabawy dla niemowlaka, miejscem do spania dla niespodziewanych gości czy łatwym w transporcie materacem podróżnym.

CZYTAJ:  Oddychająca pianka do materaców. Jak to działa?

Gdy przeszkadza nam zbyt twardy materac, warto również zwrócić uwagę na stelaż, na którym leży. Jeśli jest zużyty bądź przestarzały, wymień go na bardziej elastyczny. Będzie współpracować z materacem oraz topem i wesprze wszystkie ich zalety. Elastyczny i nowoczesny stelaż daje możliwość samodzielnego ustawienia poziomu jego sztywności – tak jak stelaż Triple T12.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ