szafka nocna

Idealna szafka nocna – jakie powinna mieć wymiary?

Szafka nocna nie jest niezbędna przy łóżku, ale bardzo się przydaje. Odłożysz tu książkę czy telefon, postawisz lampkę nocną. Jak wybrać idealną szafkę nocną? Sprawdź w naszym artykule, jakie powinna mieć wymiary i jak dobrać jej wygląd do stylu sypialni.

Dlaczego warto mieć szafkę nocną w sypialni?

Szafka nocna to niewielki stoliczek, czasem z dodatkową szufladą czy zamykaną półką. Stawia się ją przy łóżku, a w małżeńskich sypialniach częstym rozwiązaniem są dwie identyczne szafki po obu stronach łóżka.

Choć to niewielki mebel bardzo pomaga zorganizować miejsce w sypialni i daje komfort, tak potrzebny wieczorem, gdy przychodzi czas na pójście do łóżka. Zyskasz miejsce na odłożenie niezbędnych rzeczy takich jak telefon czy szklanka z wodą. Szafka nocna ładnie dopełnia też wystrój sypialni, szczególnie, że możesz dobrać ją do kolorystyki i stylu innych mebli w tym pomieszczeniu.

Jak wybrać szafkę nocną? Na to zwróć szczególną uwagę!

W sklepach znajdziesz wiele różnych modeli i rodzajów szafek nocnych. W najprostszej wersji to po prostu niewielki stolik nocny, taki jak model Cube od Materasso, idealny do nowoczesnej, minimalistycznej czy loftowej sypialni. Może być drewniany, z tworzywa, metalowy lub tapicerowany. Ta ostatnia opcja to szczególnie dobry wybór, ponieważ ociepla sypialnię i dodaje jej przytulności.

Aby szafka dłużej zachowała swój ładny wygląd, przyda się też np. dodatkowy szklany blat, taki jak we wspomnianym modelu Cube ze sklepu Materasso.

Do małych sypialni najlepiej wybierać smukłe szafki nocne, na nóżkach, które powiększają optycznie przestrzeń. Z kolei do dużych małżeńskich sypialni dobry wybór to szersze szafki, które pomogą zachować właściwe proporcje wnętrza.

Jeśli Twoja szafka nocna ma pełnić funkcję dodatkowego mebla do przechowywania drobiazgów jak okulary, czasopisma czy książki, warto wybrać taką, która dysponuje szufladą lub zamykanymi półkami.

CZYTAJ:  Rodzaje bólu kręgosłupa – mechaniczny i zapalny

Najważniejsza sprawa – wybierz właściwy rozmiar szafki nocnej

Choć szafka nocna to niewielki mebel, wybór stolika nocnego o niewłaściwych wymiarach zaburzy proporcje sypialni. Jak tego uniknąć? Najważniejsza kwestia to dopasowanie wysokości szafki do wysokości łóżka. Powinny być mniej więcej podobne. Chodzi o to, by, leżąc na łóżku, dało się wygodnie odłożyć rzeczy lub po nie sięgnąć. Jeśli szafka będzie zbyt niska lub zbyt wysoka, korzystanie z niej stanie się mało komfortowe.

Większość szafek nocnych ma wysokość od 40 do 60 cm. Jeśli Twoje łóżko jest niższe, dopasuj do niego niższy stolik nocny. Jeśli masz łóżko wysokie, np. kontynentalne, niezbędny będzie wyższy stolik nocny.

Kolejny ważny wymiar szafki to jej szerokość. Dobierz ją do wielkości sypialni i szerokości łóżka. Do przestronnych sypialni z dużymi łóżkami odpowiednie będą szersze, masywniejsze szafki nocne. W małej sypialni lepiej wygląda wąski i smukły stolik nocny na nóżkach. Do takiego wnętrza nasza propozycja to stolik nocny Bianca z kolekcji mebli Materasso.

Jego wysokość to tylko 41,5 cm, a szerokość i głębokość – zaledwie 40 cm. Biały stolik ma efektowne nóżki w kolorze drewna, które dodają mu smukłości. Będzie pasował do stylu skandynawskiego i vintage, ale odnajdzie się również w nowoczesnej sypialni z białymi meblami.

Jak dopasować szafkę nocną do stylu aranżacji sypialni?

Ostatnie zadanie to dobranie wyglądu szafki do wystroju sypialni. Jeśli decydujesz się na mebel, który ma elementy w kolorze drewna, zadbaj, aby było to drewno podobne do innych drewnianych elementów w sypialni. Gdy więc np. szafa ma detale w kolorze dębu, stolik także powinien je posiadać.

Sprawdzonym wyborem są szafki nocne w kolorze drewna, białe lub jasnoszare. Masz pewność, że pasują do każdego stylu wnętrza i każdego innego koloru. Do sypialni loftowej dobrze jest wybrać szafkę nocną w stylu industrialnym, np. łączącą drewno z metalem. Do stylu glamour i modern classic pasują z kolei szafki wykończone w połysku lub nawet stoliki lustrzane.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ