jak prać materac

Jak prać materac?

Decydując się na zakup materaca, często zwracamy uwagę na materiał wykonania, twardość, wygodę i cenę. Nie zawsze zastanawiamy się jednak nad tym, czy pokrowiec z materaca można będzie z łatwością ściągnąć. Jeżeli zależy nam na utrzymywaniu naszego nowego nabytku w czystości, warto podczas zakupu zwrócić na to uwagę. Dzięki temu unikniemy zastanawiania się nad tym, jak prać materac?

Jak prać materac, gdy ma zdejmowany pokrowiec?

Jeśli nasz materac ma zdejmowany pokrowiec – sprawa jest prosta. Wystarczy go zdjąć i, stosując się do podanych na metce zaleceń Producenta, włożyć do pralki lub wyprać ręcznie w odpowiedniej temperaturze. Pokrowce różnią się między sobą składem materiału, z którego są wykonane, rodzajem i ilością przeszyć, dlatego aby uniknąć ryzyka uszkodzenia / skurczenia się pokrowca, zaleceń z metki warto przestrzegać.

Gdy nie można zdjąć pokrowca

Jeśli pokrowca nie da się ściągnąć, do odświeżenia materaca możemy wykorzystać odkurzacz piorący, wielofunkcyjną myjkę parową lub oddać materac do pralni – jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z koniecznością przetransportowania go w odpowiednie miejsce i spędzenia co najmniej kilku nocy na kanapie.

Do prania materaca w domu można z powodzeniem wykorzystać preparaty dostępne w sklepach, a przeznaczone do prania materacy lub tapicerki. Pamiętajmy jednak, by do czyszczenia wykorzystać przede wszystkim powstałą pianę, a nie wodę. Dzięki temu uchronimy nasze materace przed nadmiernym zmoczeniem.

Do czyszczenia powierzchni materaca z powodzeniem nadają się również preparaty, które możemy z łatwością przygotować samodzielnie. Są nie mniej skuteczne i bardzo tanie. Jak więc wyprać materac domowym sposobem? Jednym z nich jest czyszczenie go własnoręcznie przygotowanym specyfikiem składającym się z wody utlenionej i sody oczyszczonej. Soda posiada nie tylko właściwości czyszczące. Doskonale dezynfekuje i pochłania nieprzyjemny zapach oraz wilgoć.

CZYTAJ:  Jak dbać o materac?

Jak przygotować ten preparat?

W tym celu 4 łyżki sody oczyszczonej rozpuszczamy w szklance wody utlenionej i bardzo dokładnie mieszamy. Następnie przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i rozprowadzamy równomiernie po całej powierzchni materaca. Pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Następnie odkurzamy materac. Jeśli pomimo upływu czasu materac nadal jest wilgotny, posypujemy jego powierzchnię sodą oczyszczoną i ponownie pozostawiamy na kilka godzin – najlepiej na całą noc. Następnie ponownie odkurzamy i gotowe!

Pamiętajmy, że podczas prania materaca obowiązuje jedna zasada – materac nie lubi wody.

Niezależnie od wybranego sposobu czyszczenia musimy pamiętać o tym, by dobrze wysuszyć materac, zanim ponownie zaczniemy z niego korzystać. Jeśli pozostanie w nim choćby trochę wilgoci, pojawi się tam doskonałe środowisko dla rozwoju pleśni. Dlatego dokładne suszenie materaca jest niezbędne w każdym przypadku.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Pomimo tego, że pranie materaca jest stosunkowo proste, wymaga od nas pewnego nakładu pracy. Dlatego zgodnie z zasadą: „lepiej zapobiegać, niż leczyć” warto już od samego początku zaopatrzyć się w odpowiedni ochraniacz na materac (np. Clinic), który dodatkowo zabezpieczy powierzchnię materaca przed zabrudzeniem.

CZYTAJ:  Bezsenność a jakość życia

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ