jak dbać o materac

Jak dbać o materac?

1

Wybór odpowiedniego materaca to bardzo ważna kwestia – przecież spędzamy w łóżku prawie 1/3 życia. Ale sam zakup to nie wszystko. Jak dbać o materac, by zapewnić sobie maksymalny komfort i bezpieczeństwo oraz przedłużyć jego żywotność. Wówczas materac może służyć nam – nie tracąc swoich właściwości – nawet przez 10 lat.

Jak dbać o materac?

Odpowiedni stelaż

Przede wszystkim nigdy nie należy układać materaca bezpośrednio na podłodze. Materac musi mieć zapewnioną dobrą wentylację, dlatego najlepsze są stelaże elastyczne z drewnianymi listewkami, między którymi odległość wynosi około 4 cm. Najkorzystniej jest, jeśli łóżko jest zbudowane w taki sposób, że zapewnia stały dostęp powietrza również od spodu materaca. Jeśli natomiast nasze łóżko posiada pojemnik na pościel, dobrze, by był on wyposażony w otwory wentylacyjne. Jakiekolwiek ograniczenia w tej kwestii mogą przyczynić się do gromadzenia się wilgoci, a nawet do powstania pleśni.

CZYTAJ:  5 negatywnych skutków złego doboru stelaża

Wietrzenie materaca

Jest równie ważne bezpośrednio po zakupie, jak i w czasie całego okresu użytkowania. Po zakupie dobrze jest wietrzyć materac przez około 3-4 godziny, natomiast na co dzień warto pamiętać o tym, by przynajmniej raz w tygodniu zdejmować ochraniacz i wentylować materac przez kilkanaście minut. To doskonały sposób na pozbycie się ewentualnej wilgoci i zapewnienie materacowi optymalnej cyrkulacji powietrza. Na takie wietrzenie możemy również wykorzystać okresy dłuższej nieobecności w domu.

CZYTAJ:  Co żyje w Twoim materacu?

Ochraniacz na materac

Chociaż nie jest to sprawa obowiązkowa, kupując wymarzony materac, warto zaopatrzyć się również w ochraniacz. Pozwoli on dodatkowo zabezpieczyć materac przed zabrudzeniem, zalaniem czy kurzem. Na rynku dostępna jest szeroka gama ochraniaczy, więc z łatwością można wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

CZYTAJ:  5 zasad odpowiedniego doboru pokrowca na materac

Odwracanie i obracanie materaca na drugą stronę

W celu uniknięcia odkształcania się materaca pod wpływem jednostajnego ucisku warto średnio raz na 6 miesięcy odwracać materac na drugą stronę. Pozwoli to naszemu materacowi „odpocząć” i powrócić do swojego pierwotnego kształtu. Warto również obracać go tak, by miejsce, w którym zwykle znajduje się głowa, znalazło się pod nogami i odwrotne.

Czystość materaca

Kiedy korzystamy z materaca, na jego powierzchni może gromadzić się martwy naskórek, włosy, pot, roztocza. Dlatego koniecznie musimy pamiętać o regularnym odkurzaniu jego powierzchni i praniu ochraniacza, a nawet pokrowca. Roztocza giną w temperaturze 55 stopni.

Nie skaczemy, nie chodzimy po nim ani nie siadamy na brzegu materaca

Jest to szczególnie istotna kwestia, jeśli nasze dzieci traktują materac jak trampolinę. To niewątpliwie ciekawa zabawa, jednak może spowodować uszkodzenie materaca, co może znacząco pogorszyć komfort snu.

Nie zaginamy materaca

Jeśli zajdzie konieczność przechowania materaca, trzeba pamiętać, że musi on być rozłożony. Próby składania lub zaginania materaca mogą zakończyć się jego uszkodzeniem.

Stosując się do powyższych wskazówek, możemy być pewni, że robimy wszystko, by nasze materace bezpiecznie służyły nam przez wiele lat. A skąd wiadomo, że czas na nowy? Jeśli po wstaniu z łóżka czujemy dyskomfort, w nocy nie jest nam wygodnie, bolą nas plecy – z pewnością pora na zmianę:)

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ