sypialnia na zimę

Jak przygotować sypialnię na zimę? Sprawdź, jakie wybrać wyposażenie

Czy wiesz, że mieszkanie należy odpowiednio przygotować do zimy? W szczególności dotyczy to Twojej sypialni! Jak ją zaaranżować? Oto najważniejsze wskazówki.

 

Zamień kołdrę na zimową

W sklepach z wyposażeniem sypialni spotkasz się z produktami, które są oznaczone jako kołdry czy poduszki zimowe. Czym różnią się one od zwykłych produktów i czy warto się w nie zaopatrzyć na zimę?

Kołdra zimowa jest cieplejsza niż ta standardowa. Powinna dobrze ogrzewać w chłodne nocy i być dobrym izolatorem ciepła. Oprócz właściwości grzewczych ważna jest także jej przewiewność. Nikt nie chce przecież budzić się mokry od potu w środku nocy. Dlatego wysokiej jakości kołdry znakomicie grzeją, ale także świetnie odprowadzają wilgotne powietrze i zapobiegają przegrzewaniu się.

Przykładem takiej kołdry zimowej jest kołdra Klasik duo od Materasso. Zawiera ona włókna Hollow-Fill, które nadają kołdrze lekkość i sprawiają, że w nocy idealnie przylega ona do ciała, ogrzewając je.

Czy zawsze potrzebna jest w sypialni zimowa kołdra? Większość z nas zimą potrzebuje cieplejszego okrycia, nawet jeśli temperatura w sypialni jest wystarczająco wysoka. Chodzi też o poczucie otulenia, które zimą jest nam potrzebne bardziej niż latem.

Poza tym nie zapominaj o tym, że właściwa temperatura w sypialni powinna wynosić maksymalnie 19 stopni Celsjusza. Zimą jest to szczególnie ważne. Ciepła kołdra bardzo Ci się przyda.

Zadbaj o czyste powietrze i właściwą wilgotność w sypialni

Zimą nasze mieszkania bywają albo zbyt przesuszone, albo zbyt wilgotne. Trzeba dbać, aby te parametry miały odpowiednią wartość. Wiesz już, że idealna temperatura w sypialni to najwyżej 19 stopni. Jaka jednak jest najlepsza wilgotność? To przedział od 40 do 60%.

Jeśli w Twojej sypialni zimą kaloryfery grzeją zbyt mocna, wilgotność w pomieszczeniu spadnie, co spowoduje problemy z zasypianiem, uczucie zatkanego nosa i suchość gardła po przebudzeniu. W takiej sytuacji przyda się nawilżacz powietrza – elektryczny lub ceramiczny, np. montowany na grzejniku.

CZYTAJ:  Lateks naturalny – bardzo częste kłamstwo w ustach sprzedawców

Jeśli okna sypialni są zbyt szczelne, zimą pojawi się z kolei zbyt duża wilgotność, co prowadzi do powstawania niebezpiecznej dla zdrowia pleśni. Jeśli masz z tym problem, zainwestuj zimą w elektryczny osuszacz powietrza i postaw go przy łóżku. Oprócz tego nie możesz zapominać o regularnym wietrzeniu sypialni przed snem, także przy ujemnych temperaturach.

Zatroszcz się o komfort snu

Aby zimą zapewnić sobie komfort snu, niezbędna będzie inwestycja w odpowiedni materac. Polecamy model z piankami o otwartej strukturze komórkowej, które doskonale odprowadzają wilgoć i dbają o właściwy mikroklimat.

Takim materacem jest model Camilca Comfort z kolekcji Materasso. To doskonałej jakości materac, w którego skład wchodzi pianka memory Visco Camilca, która dba o efekt otulenia. O uczucie świeżości zadba z kolei warstwa zimnej HR piany Herbal z kojącym ekstraktem z rumianku.

Jaki pokrowiec dobrać do materaca, który służył będzie zimą? Powinien być cieplejszy w dotyku niż pokrowiec do letniego materaca, ale oddychający i przewiewny. Warto wybrać taki, który jest utkany z włókien zapewniających właściwą temperaturę ciała w czasie snu.

Stwórz w sypialni przytulną atmosferę i wprowadź do niej ciepłe kolory

Ostatni krok do wygodnej zimowej sypialni to wybór właściwych kolorów i dodatków. Zimą tęsknimy za ciepłem, przytulnością i łagodnością. Lubimy przebywać w pomieszczeniach wypełnionych rudościami, beżami, brązami i ciepłymi pastelami. Wprowadź te kolory do sypialni w postacie zasłon, poduszek dekoracyjnych czy narzuty na łóżko.

Przytulną atmosferę stworzą też dekoracyjne lampiony i girlandy świetlne, nowa galeria obrazków na ścianie nad łóżkiem czy lampka nocna z łagodnym, ciepłym światłem. Przy łóżku połóż przytulny dywan z długim włosiem. Zadbaj też o piękny zapach. Aromaty takie jak jabłko z cynamonem, gorąca czekolada czy imbir z pomarańczą poprawią Ci nastrój i wprowadzą odprężającą atmosferę do sypialni.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ