jaki materac dla niemowlaka wybrać

Jaki materac dla niemowlaka wybrać?

2

Dla swojego dziecka pragniemy tego, co najlepsze. Warto mieć więc na uwadze, jak istotną sprawą jest odpowiedni materac. Niemowlę przesypia na nim kilkanaście godzin w ciągu doby, dlatego zapewnienie mu optymalnych warunków do odpoczynku i regeneracji powinno być jednym z priorytetowych zadań wyprawki. Jaki materac dla niemowlaka wybrać? Oto rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Higieniczność

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowego materaca, nie warto na nim oszczędzać. Używany materac, w prezencie od znajomych czy kupiony z drugiej ręki, nie gwarantuje higienicznego i zdrowego środowiska dla dziecka. Roztocza, bakterie, rozlane płyny nie są potrzebne maluchom. Struktura takiego materaca jest też już w pewnym stopniu zużyta, więc nie zapewni prawidłowego podparcia ciała. Materiał, z którego wyprodukowany jest materac powinien być przewiewny – dzięki temu zmniejsza się ryzyko namnażania się bakterii i gromadzenia kurzu wewnątrz wkładu.

Twardość

Najlepszy będzie materac o średniej twardości. Za twardy będzie uciskał ciało dziecka, a za miękki spowoduje jego zapadanie się. Żaden z nich nie zapewni maluchowi prawidłowej pozycji. Tylko materac o trafnie dobranej twardości gwarantuje gładką powierzchnię do spania, która równomiernie podeprze cały kręgosłup. A kręgosłup niemowlaka jest bardzo delikatny i giętki, dlatego wymaga szczególnej troski. Materac musi dawać dziecku komfort leżenia, wtedy jego sen będzie spokojny i wspierający rozwój.

CZYTAJ:  Dostawka dla niemowlaka - jak ułatwić życie młodym rodzicom

Materiał

Sklepy oferują materace dla niemowlaków wykonane z różnych materiałów, w różny sposób wpływających na komfort użytkowania i wspieranie sylwetki. Dlatego najlepszym wyborem jest elastyczny i sprężysty materiał, który dopasuje się do ciała maluszka i nie będzie się odkształcał. Taka właśnie jest polecana przez nas, niezwykle trwała pianka wysokoelastyczna. Jej otwartokomórkowa struktura zapewnia dobrą przewiewność, chroniącą niemowlę przed poceniem się i przegrzaniem oraz utrudniającą gromadzenie się wilgoci w materacu. Zdecydowanie odradzamy takie materiały, jak lateks (zawiera alergen), kokos czy inne „naturalne” wynalazki jak np. gryka.

Pokrowiec

Każdy nowoczesny materac oferowany jest z pokrowcem, który jest jego dopełnieniem. Również materace dla niemowląt. Ta właśnie warstwa będzie najbliżej ciała dziecka, dlatego pokrowiec powinien być uszyty z materiałów wysokiej jakości i nie utrudniać cyrkulacji powietrza. Na rynku dostępnych jest wiele innowacyjnych tkanin pokrowcowych, które mają rozmaite właściwości. Kluczowa jest możliwość zdjęcia i wyprania go – najlepiej w 60 stopniach Celsjusza – aby pozbyć się nie tylko zabrudzeń, ale też roztoczy oraz innych drobnoustrojów.

Jaki materac dla niemowlaka wybrać?

Znając te wszystkie cechy istotne przy wyborze, pojawia się pytanie: jaki konkretny model materaca dla maleństwa wybrać? Materasso proponuje poniższe, sprawdzone i bezpieczne dla dzieci produkty, stworzone z pianek wysokoelastycznych. Wszystkie posiadają pokrowce, które można prać w 60 stopniach Celsjusza oraz certyfikat Eco Passport świadczący o braku substancji szkodliwych dla zdrowia malucha oraz środowiska.

  • Baby Comfort. Użyta tu sprężysta, elastyczna i dopasowująca się do ciała pianka cechuje się dużą odpornością na odkształcenia. Materac uzyskał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Oferowany jest w pokrowcu Green First wykonanym z ekologicznej tkaniny. Zawiera ona olejki eteryczne: cytrynowy, lawendowy i eukaliptusowy, które mają właściwości antyalergiczne i odstraszające owady oraz mole, a przy tym są bezpieczne dla skóry.
  • Baby Swiss. Materac z ekologicznej pianki AventO2 – stworzonej na bazie olejku lawendowego i szwajcarskich roślin – która ma wysoką przepuszczalność powietrza. Dzięki specjalnemu systemowi nacięć tworzącemu siedem stref twardości bardzo dobrze podtrzymuje całe ciało. Pokrowiec Lavender, z olejkiem eterycznym z lawendy, ma działanie antybakteryjne i ułatwiające zasypianie.
  • Baby Natur. Zastosowano tu dwie różne pianki: Biogreen i Polargel. Pierwsza z nich stworzona jest z przyjaznego dla środowiska oleju rycynowego i zawiera ekstrakt z aloesu, który eliminuje roztocza oraz bakterie. Drugą z nich wzbogacono o żelową, chłodzącą warstwę, która zapobiega przegrzewaniu się ciała dziecka podczas snu. Naturalny i antybakteryjny pokrowiec Lyocell dobrze pochłania i odprowadza wilgoć.

Po wybraniu idealnego materaca, warto pamiętać o zakupie odpowiedniego stelaża. Wzmacnia on wszystkie funkcje materaca związane z odpowiednim podpieraniem ciała, pomaga go też lepiej wentylować.

CZYTAJ:  Zdrowy sen dziecka

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ