materac na bolący kręgosłup

Materac a bolący kręgosłup

6

Czy możesz powiedzieć, że nigdy nie odczuwałeś(-aś) bólu pleców? No właśnie. Możemy się założyć, że wiesz, czym jest ból kręgosłupa. Jak spróbować sobie pomóc? Jak zmniejszyć lub wyeliminować go ze swojego życia? I czy materac może w tym pomóc? O tym poniżej.

Ból kręgosłupa

Niestety, większość z nas skarży się na dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem. Mówią o tym osoby coraz młodsze, których styl życia często potęguje te dolegliwości. Brak ruchu, praca w jednostajnej i siedzącej pozycji przez 8 godzin czy długotrwałe wpatrywanie się w ekran telefonu mają ogromny wpływ na nasze ciało. Doskonale wie o tym kręgosłup, który bólem przypomina o konieczności łagodniejszego i czulszego traktowania. Plecy bolą i w pracy przy biurku, i w domu podczas zabawy z dziećmi, sprzątania czy innych domowych czynności. Źródła bólu kręgosłupa mogą być różne, a niekiedy wymagają konsultacji z lekarzem. Często jego przyczyną jest… zły materac!

Materac na ból kręgosłupa

Materac na plecy może wpływać dwojako. Po pierwsze, niewygodny i nieodpowiednio dobrany może nie tylko powodować bóle pleców, lecz nawet je pogłębiać! Niby jest to oczywiste, jednak wiele osób nie przykłada wystarczająco dużej wagi do tego, na czym śpi. Świadome i odpowiedzialne podejście do wyboru podłoża, na którym podczas snu spędza się ok. 1/3 życia, jest niezwykle ważne. Po drugie – materac, który jest dobrze dopasowany do budowy ciała, jego wagi, pozycji spania i preferencji względem twardości, jest niezbędny w trosce o zdrowie kręgosłupa. Idealny materac to taki, który podczas odpoczynku prawidłowo wspiera kręgosłup oraz całe ciało. Jak sprawdzić, czy materac spełnia te zadania?

CZYTAJ:  Materac a bolący kręgosłup
”]

Materac idealny

Aby przekonać się, jaki materac będzie dla nas najlepszy, warto dobrać go „pod siebie”. Oznacza to, że na materacu musi być wygodnie. Nic nie może ugniatać, uwierać, ale też nie można się w niego zbyt mocno zapadać. Materac nie może być zatem zbyt twardy, ani zbyt miękki. Żaden z nich nie podeprze ciała w odpowiedni sposób – czyli na całej długości, zachowując przy tym prostą linię kręgosłupa. Materac „szyty na miarę” zapewni wsparcie, odciążenie i rozluźnienie kręgosłupa oraz mięśni i stawów. I oczywiście komfort odpoczynku. Najlepiej sprawdzić czy tak jest, testując materace w salonie stacjonarnym – przez kilkanaście (a nawet więcej) minut położyć się na różnych materacach, w różnych pozycjach. Warto zwrócić uwagę na oznaczenia twardości stosowane przez producentów – niech będą wskazówką przy wyborze odpowiedniego materaca. Twardość H1 polecana jest dla użytkowników o wadze poniżej 60 kg, H2 – między 90 kg, a H3: 90-120 kg. Twardość H4 będzie najlepsza dla osób powyżej 120 kg. Podkreślamy jednak słowo „wskazówka” – indeksy nie są 100% wyznacznikiem pewności wyboru. Warto też tutaj kierować się własnym „instynktem” i wiedzą fachowej obsługi sklepu z materacami.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ