idealny materac

Materac a etapy życia

Potrzeby ludzkiego ciała zmieniają się wraz z upływem czasu. Warto dopasować do tego rytmu nasze codzienne otoczenie. Dotyczy to również materaca, który powinien być dobrany do wieku i stanu zdrowia śpiącej osoby. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jaki materac wybrać dla dziecka i nastolatka?

Wybór właściwego materaca ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju układu kostnego najmłodszych. Ciało małego dziecka, w tym niemowlaka, dopiero się rozwija. Kształtuje się układ ruchu, a materac o prawidłowej twardości pomoże mu rosnąć zdrowo i bezpiecznie.

Niemowlaki i małe dzieci powinny spać na materacach dobranych rozmiarami do ich wzrostu. Najpopularniejszy rozmiar to 120×60 lub 130×70. Materac dla dziecka nie może być zbyt miękki, aby maluch się nie zapadał, co jest niezdrowe dla kręgosłupa, a dla niemowlaczków i noworodków może być nawet groźne dla życia. Odpowiedni materac to ten o dosyć dużej (choć nie najwyższej) twardości.

Zwróć również uwagę na zdejmowalny pokrowiec, który można prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Pomoże to zwalczyć szkodliwe bakterie i wirusy.

Problemem, który dotyka wielu dzieci, są alergie. Kupując materac dla dziecka, koniecznie zwróć uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany oraz na dodatkowe funkcje antyalergiczne, antygrzybiczne czy antybakteryjne. Takie funkcje mają np. materace piankowe z oferty Materasso, w tym takie, które w składzie mają piankę Antibacterial czy piankę Viscopper, działającą antybakteryjnie, a dodatkowo chroniącą przed promieniowaniem elektromagnetycznym.

Jaki materac dla osoby dorosłej?

Materac dla dorosłego musi być dopasowany twardością do wagi osoby śpiącej. Najbardziej miękki jest materac z oznaczeniem H1. Materac z oznaczeniem H2 powinny kupić osoby ważące do 80 kg. Jeśli ważysz więcej niż 80 kg, najlepszy będzie materac o twardości H3, powyżej 100 kg – H4. To podstawowa zasada doboru materaca dla dorosłych.

CZYTAJ:  Jak urządzić pokój dla dwójki rodzeństwa?

Liczą się też inne potrzeby. Jeśli w łóżku mają spać dwie osoby różniące się między sobą wagą i wzrostem, odpowiednim rozwiązaniem jest materac partnerski – czyli taki, który podzielony jest na dwie strefy dla dwóch różnych osób. To doskonały pomysł do sypialni małżeńskich!

Jeśli z materaca korzystać będzie osoba, która mocno się poci, koniecznie zadbaj, by materac miał skład wspierający właściwą termoregulację i odprowadzenie wilgotnego powietrza na zewnątrz. Zawsze warto też pamiętać o odpowiednim podparciu kręgosłupa, by zapobiegać bólom pleców.

Nasza propozycja to materac Camilca Comfort z kolekcji materacy Materasso.  Składa się na niego kilka warstw pianek o fantastycznych właściwościach. Jest wśród nich pianka Visco Camilca. Jej biokomponentem są kwiaty rumianku, których właściwości lecznicze są znane ludzkości od setek lat.

Materac będzie więc szczególnie odpowiedni dla osób, które zmagają się z reumatyzmem i problemami z zasypianiem. Otwarta struktura komórkowa piany Visco Camilca z systemem memory sprawia, że materac doskonale podpiera kręgosłup, wpływając na regenerację organizmu podczas snu. Z kolei obecna w materacu pianka Eliocell zapobiega gromadzeniu się wilgoci i chroni przed przegrzaniem.

Jaki materac dla osoby starszej?

Materac dla seniora powinien uwzględniać jego potrzeby zdrowotne. Odpowiedni będzie więc materac leczniczy o dosyć dużej twardości. Warto jednak pamiętać, że osoby starsze mocno odczuwają każdy nacisk na ciało – materac nie może więc być zbyt twardy.

Nasza propozycja z oferty Materasso to materac Komodor Bio Ex PL. Materac ma 24 cm wysokości, dzięki czemu osobie starszej będzie łatwiej wstawać z łóżka. Co więcej, ten model materaca oparty jest na ergonomicznej, mającej aż 7 pół twardości sprężynie kieszeniowej. Pozwala ona na redukcję nacisków z materaca na ciała człowieka oraz pomaga właściwie ułożyć ciało podczas snu.

CZYTAJ:  Problemy ze snem dziecka

Materac ma dwie strony do wyboru – jedną z pianki termoelastycznej, drugą – z komfortowej pianki wysokoelastycznej.  Dodatkowe walory prozdrowotne oferuje też specjalny pokrowiec Algua, który działa kojąco na skórę i układ krwionośny dzięki zawartym w nim aminokwasom, witaminom oraz minerałom. Można go przy tym bezpiecznie prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Materac ma certyfikat wyrobu medycznego I klasy.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ