materac kieszeniowy czy piankowy

Materac kieszeniowy czy piankowy? – porównanie

Wybór nowego materaca może przysporzyć trochę kłopotów, szczególnie jeśli mamy małą wiedzę o branży materacowej. Wiemy o tym doskonale, dlatego porównaliśmy dwa popularne rodzaje i pomożemy Ci znaleźć odpowiedź na pytanie: „który materac będzie dla mnie lepszy – kieszeniowy czy piankowy?”.

Sprężyna a pianka

Materac kieszeniowy to inaczej materac sprężynowy, w którym znajdują się połączone ze sobą flizelinowe kieszonki mieszczące pojedyncze sprężyny. Dzięki takiej konstrukcji sprężyny pracują niezależnie od siebie, co zapewnia stabilność powierzchni materaca i eliminuje jego „falowanie”. Najbardziej zaawansowane są materace typu „multipocket”, które mają zwiększoną liczbę sprężyn, jak Admiral Bio-Ex Royal. Materace piankowe mogą być produkowane z różnego rodzaju pianek. Najlepszymi z nich są pianki wysokoelastyczne, jak w materacu Swiss Magic oraz termoelastyczne, jak w Galaxy Viscostar. Jedne i drugie odznaczają się dużą gęstością i sprężystością. Pianka termoelastyczna ma dodatkową właściwość zwiększania swojej elastyczności w kontakcie w ciężarem i ciepłem użytkownika.

Wygoda

Materace kieszeniowe i piankowe zapewnią podobne, dobre podparcie sylwetki. Oba posiadają też strefy twardości, które wpływają na dopasowanie materaca do użytkownika. Różne części ciała wymagają różnego stopnia podparcia. W materacu kieszeniowym podparcie ciała jest punktowe – im więcej sprężyn, tym lepiej. W materacu piankowym podparcie dla ciała stanowi cała powierzchnia materaca. Dzięki temu ciężar użytkownika jest rozłożony równomiernie, co może sprawić, że to właśnie materac piankowy okaże się wygodniejszy. Jeśli chodzi o wygodę przy przekładaniu, przewracaniu czy przenoszeniu materaca – kieszeniowy będzie cięższy niż ten z pianki.

Wytrzymałość

Rozwiewamy obawy o nietrwałość. Materace wysokiej jakości mają długą żywotność. Mowa tu i o materacach kieszeniowych, i o piankowych. Mają podobną wytrzymałość i nie straszne są im odkształcenia oraz deformacje. Zachowują swoje cechy przez wiele lat. Aby jak najdłużej cieszyć się materacem, należy stosować pokrowiec chroniący przed wilgocią i brudem oraz przedłużający okres użytkowania. Takie pokrowce szyte są z rozmaitych materiałów i mają różne właściwości, przez co podnoszą komfort korzystania z materaca. A mówiąc o komforcie snu, warto dodać, że materace z pianki są dla roztoczy mało przyjaznym środowiskiem. Dlatego to właśnie one są polecane alergikom. Natomiast w przypadku tańszych rozwiązań sprężynowych niestety trzeb się liczyć z szybszym procesem zużycia stosowanych pian lub kiepskiego lateksu. W konsekwencji bardzo szybko „liczymy” na naszym ciele ilość zastosowanych sprężyn, a odpoczynek zamienia się w tortury. Niestety – materace sprężynowe wysokiej klasy to spory wydatek, a w tej cenie niejednokrotnie można kupić znacznie lepiej kopiujące naturalne krzywizny ciała materace termoelastyczne.

CZYTAJ:  Materac z pamięcią - pianki termoelastyczne

Co wybrać?

Odpowiedź jest zawsze jedna: wybierz materac, na którym jest Ci bardziej komfortowo, i który lepiej spełnia Twoje potrzeby. Przy wyborze najważniejszy nie jest typ wkładu. Głównym kryterium przy zakupie powinno być to, jak Twoje ciało jest podparte, oraz w jakim stopniu jest Ci wygodnie. Z resztą przy wyborze  i fachowym doradztwu odkryjecie szybko, że większość materacy piankowych daje o wiele lepszy komfort i elastyczność niż materace sprężynowe…

CZYTAJ:  Jak dbać o kręgosłup, aby służył nam długo?

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ