najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa i pleców

7

Ból pleców nie jest niczym przyjemnym i często utrudnia codzienne funkcjonowanie. Warto wiedzieć, że jego źródłem nierzadko jest styl życia i złe nawyki. Poznaj najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa, aby wiedzieć, w jaki sposób uchronić się lub zmniejszyć te dolegliwości.

Za mało sportu

Wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia – przez 8 godzin siedzimy za biurkami w pracy, dojeżdżamy do niej na siedząco za pomocą samochodu lub komunikacji miejskiej, a po powrocie do domu – siedzimy oglądając seriale lub czytając książki. Pomiędzy tymi „aktywnościami” jest mało czasu na sport, a nawet jeśli jest czas – często brakuje chęci i motywacji. Skutkiem braku dostatecznej ilości ruchu są słabe mięśnie. A słabe mięśnie nie są w stanie wspierać kręgosłupa, przez co jego kręgi i dyski są nadmiernie przeciążone. Od tego krótka droga do deformacji kręgosłupa. Nie ulega wątpliwości, że sport to zdrowie!

Za dużo obciążenia

Czy czytasz ten artykuł z głową „w telefonie” i ze zgarbionymi plecami? Mamy nadzieję, że nie, ale mamy też świadomość powszechności przyjmowania takich pozycji ciała. Nie są one wygodne, a co najważniejsze – wpływają negatywnie na zdrowie naszego kręgosłupa. I powodują ból pleców. Niezdrowe pochylanie się ma miejsce nie tylko nad telefonem, tabletem, ale także nad deską do krojenia czy deską do prasowania. Jeśli przez dłuższy czas wykonujesz którąś z tych czynności – obciążasz kręgosłup. To samo dzieje się w przypadku ciągłego przenoszenia rzeczy oraz dźwigania ciężkich zakupów. W ciągu dnia przenosi i podnosi się różne przedmioty bardzo często, a nie zawsze odbywa się to w prawidłowy sposób. Pamiętaj o schylaniu się po ciężary na ugiętych kolanach i z prostymi plecami.

CZYTAJ:  Materac wysokoelastyczny czy termoelastyczny – który lepszy?

Ból pleców a całe ciało

Ból kręgosłupa może być związany ze stanem zdrowia reszty naszego ciała. Jeśli odczuwasz ból zlokalizowany w okolicach krzyża, warto sprawdzić czy jego źródłem nie jest zaburzone funkcjonowanie nerek. Powodem mogą być też choroby kobiecych narządów rozrodczych. Ból w okolicach krzyża, ale także w wyższej partii pleców, może sygnalizować także chorobę trzustki, żołądka, jelita, pęcherzyka dróg żółciowych. Ból pleców wiąże się również ze spaniem na niewygodnym, czyli nieodpowiednio dobranym materacu. Jeśli materac jest za twardy, kręgosłup przyjmie nienaturalne wygięcie, a całe ciało będzie naciskać na materac. Dobrze dopasowany materac jest na tyle miękki, że nic nie uciska i nie ugniata. Na takim materacu cała sylwetka jest prawidłowo podparta. Wówczas kręgosłup, stawy i mięśnie są odciążone i swobodnie mogą regenerować się podczas snu.

CZYTAJ:  Zakup materaca w sklepie stacjonarnym

Jaka jest więc nasza rada? Zmienić tryb życia na bardziej nastawiony na ruch oraz odwiedzić profesjonalny salon z materacami.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ