materac wysokoelastyczny czy termoelastyczny

Materac wysokoelastyczny czy termoelastyczny – który lepszy?

Najistotniejszymi czynnikami przy wyborze materaca są: stopień dopasowania do ciała i podparcia kręgosłupa. Z tymi wymaganiami świetnie radzą sobie materace piankowe. Służą nie tylko wygodnemu, ale i zdrowemu odpoczynkowi. Powstaje jednak pytanie, czy wybrać materac wysokoelastyczny czy termoelastyczny? Który z nich sprawdzi się lepiej?

Elastyczność

Obie pianki to materiały poliuretanowe o porowatej strukturze, wizualnie bardzo do siebie podobne. Praca obu uzależniona jest od mocy nacisku sylwetki użytkownika. Piankę wysokoelastyczną można określić jako bardziej statyczną – pod wpływem ciężaru ugina się, a potem wraca do wyjściowej pozycji. Pianka termoelastyczna w kontakcie z ciałem zachowuje się bardziej aktywnie. Jest ona bowiem wrażliwa nie tylko na jego wagę, ale także na temperaturę. Wraz z jej wzrostem zwiększa się miękkość pianki. Gdy ciepło się zmniejsza, materac wraca do pierwotnego położenia. Każdy z nich – tak wysokoelastyczny, jak i termoelastyczny – jest stabilną powierzchnią do spania o wyjątkowej elastyczności umożliwiającej odpowiednie podparcie całego kręgosłupa.

Podparcie

Niezależnie od tego, czy jest to materac wysokoelastyczny czy termoelastyczny, zagwarantowana jest wysoka elastyczność punktowa. Oznacza to, że obszar materaca ugina się jedynie w miejscu styczności z ciałem. Nie ma tu więc mowy o falowaniu całego materaca przy zmianie pozycji leżenia. Całe ciało jest równomiernie rozłożone na powierzchni materaca, a wówczas kręgosłup może przyjąć pożądaną, neutralną pozycję. Sprzyja temu także nieskończenie wiele punktów podparcia. Taką właśnie cechą odznaczają się pianki elastyczne, zapewniając jak najlepsze dopasowanie do krzywizn sylwetki oraz jej odciążenie. Jest to efektywne szczególnie w przypadku pianki termoelastycznej, która otula ciało i tworzy coś w rodzaju jego odlewu.

CZYTAJ:  Materac kieszeniowy czy piankowy? – porównanie

Funkcjonalność

Zarówno pianka wysokoelastyczna, jak i termoelastyczna cechują się dużą trwałością i odpornością na deformacje. To materiały, które odpowiednio użytkowane, posłużą przez wiele lat. Obie pianki mają także właściwości antyalergiczne, które sprzyjają higienicznemu odpoczynkowi i regeneracji. W piankach tych bardzo sprawnie cyrkuluje powietrze, a wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz materaca. W związku z tym są środowiskiem niesprzyjającym namnażaniu się bakterii, wirusów, pleśni, grzybów i roztoczy. Każda z pianek jest również świetnym rozwiązaniem do podwójnego łóżka. Jak zostało wspomniane wcześniej – pianki uginają się tylko w miejscu nacisku. Dzięki temu zmiana pozycji spania przez jednego z partnerów – nawet jeśli jest to wiercipięta – nie będzie odczuwalna przez drugiego.

Materac wysokoelastyczny czy termoelastyczny – ostateczny wybór

Który jest lepszy – materac wysokoelastyczny czy termoelastyczny? Na który się zdecydować, by nie żałować zakupu? Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź, gdyż specyfika obydwu jest zbliżona. Wszystkie wymienione cechy świadczą o wysokiej jakości tych produktów i stawiają je w czołówce najbardziej komfortowych materacy. Można jednak wymienić małe różnice pomiędzy nimi.

Materace wysokoelastyczne charakteryzują się lepszą wentylacją, a materace termoelastyczny jest polecany jako materac ortopedyczny, o wiele skuteczniejszy np. w problemach z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Najważniejsze jest jednak to, aby materac był wygodny, a także dobrany odpowiednio do problemów użytkownika z układem kostnym. Brak odczuwania ucisków i dolegliwości bólowych, a zamiast tego komfort leżenia w każdej z przyjmowanych pozycji, świadczą o odpowiednio dobranym materacu. Dobrze też zwracać uwagę na to, z czego produkowane są piany i jakim klejem są łączone w materacu. O jakości pian świadczą też odpowiednie certyfikaty i atesty.

CZYTAJ:  Materac przeciwodleżynowy

Zwracamy też uwagę na pewne mody, jakie panują zarówno wśród kupujących, jak i sprzedających. Warto dlatego korzystać z profesjonalnych sklepów z materacami, gdzie znajdziecie Państwo przede wszystkim fachowe doradztwo. Jeżeli materac zostanie odpowiednio dobrany do potrzeb człowieka, z pewnością zakup się opłaci – nawet jeżeli wybrany materac nie do końca zgadza się z naszym pierwotnym wyborem. W profesjonalnym sklepie nigdy nie zaoferują Wam piany termoelastycznej, jeżeli nie jest ona dobrym rozwiązaniem dla człowieka, a już z pewnością pokażą Państwu różnicę w pracy kilku rodzajów materaca. Dlatego zawsze zapraszamy do odwiedzenia sklepów z logo Materasso.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ