wentylacja materaca

Odpowiednia wentylacja materaca

Prawidłowa i efektywna wentylacja materaca to ważny czynnik dla jego prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli zależy Ci także na jak najdłuższej żywotności Twojego materaca, koniecznie miej na uwadze przepływ powietrza w jego wnętrzu. Jak zapewnić i wspomóc odpowiednią wentylację materaca?

Wentylacja materaca – po co?

Często zapominamy, że na komfort snu wpływa także higiena naszego materaca. Aby była jak najwyższa, niezbędna jest prawidłowa wentylacja jego wkładu. Jak ją zapewnić? Należy używać materaca w odpowiedni sposób i nie utrudniać cyrkulacji powietrza. Dzięki temu materac będzie nie tylko higieniczną, ale także wytrzymałą powierzchnią do spania. Wentylacja materaca jest szczególnie ważna zimą, kiedy okna w domach i mieszkaniach są raczej pozamykane. Wówczas wymiana powietrza jest mniejsza, także w materacu. Warto zwrócić uwagę na materiały użyte do produkcji naszego materaca – nie tylko ze względu na właściwości wpływające na nasze ciało, ale także ze względu na możliwości pochłaniania wilgoci i ułatwiania wentylacji. Zapewniają to nowoczesne technologie użyte do produkcji wkładów materacowych.

Stelaż

Z całą pewnością należy pamiętać o stelażu, który jest nieodłącznym elementem materaca. Stelaż zapewnia wsparcie wszystkich właściwości materaca – elastyczności, sprężystości, dopasowania do krzywizn ciała i jego ciężaru. Jest też niezbędny do zachowania wentylacji materaca na odpowiednim poziomie. Dzieje się to za sprawą rozstawionych co kilka centymetrów listewek, pomiędzy którymi bez trudu przepływa powietrze. Nigdy nie wolno kłaść materaca na podłodze, rezygnując ze stelaża! Jest to nie tylko niehigieniczne, ale też ogranicza wszystkie funkcje materaca. Uniemożliwia też cyrkulację powietrza we wkładzie, co prowadzi do gromadzenia się wilgoci w jego wnętrzu. A stąd już prosta droga do pojawiania się grzybów, pleśni i drobnoustrojów. Jeżeli nie ma konieczności wyposażania łóżka w pojemnik na pościel, to warto zrezygnować z tego rozwiązania. Pojemnik na pościel zdecydowanie utrudnia prawidłową wymianę powietrza w materacu.

CZYTAJ:  Bezdech senny u dorosłych

Wietrzenie i odwracanie

Dopływ świeżego powietrza jest dla procesu wentylacji materaca niezbędny, dlatego również z tego powodu należy regularnie wietrzyć sypialnię. Każdego ranka po wstaniu z łóżka warto odłożyć kołdrę i/lub prześcieradło na bok. Dzięki temu łatwiej zostanie odparowana wilgoć i ciepło zebrane podczas snu. Ważnym działaniem ze strony użytkownika jest obracanie materaca co około 6 miesięcy. Pozwoli to ograniczyć odkładanie się kurzu i zanieczyszczeń jedynie w niektórych częściach materaca. To ważne, gdyż zbieranina brudu i roztoczy zapycha kanaliki wentylacyjne. Obracanie materaca ma jeszcze jedną, ważną zaletę – brak długotrwałego obciążenia konkretnych partii materaca niweluje ryzyko pojawienia się tam wgłębień czy odkształceń. Podsumowując: odpowiednia wentylacja materaca zapewnia zdrowszy i bardziej komfortowy sen.

CZYTAJ:  Dlaczego materace termoelastyczne zawojowały sypialnie?

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ