mała sypialnia

Urządzamy małą sypialnię. Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów?

Aranżacja małej sypialni to wyzwanie. Na ograniczonej przestrzeni trzeba zmieścić wygodne łóżko, szafę na ubrania i inne meble, czasem także kącik do pracy zdalnej. Przeczytaj, jakie błędy najczęściej popełniamy przy urządzaniu niewielkiej sypialni oraz jak ich uniknąć.

 

Błąd 1. Zbyt wiele kolorów i wzorów w małej sypialni

Sypialnia powinna być królestwem spokoju, relaksu i harmonii. Zasada ta dotyczy każdego metrażu, ale najtrudniej jest jej przestrzegać właśnie w małej sypialni.

Częsty błąd to aranżacja sypialni z przypadkowych mebli, np. z poprzedniego mieszkania lub z tych elementów wyposażenia, które nie zmieściły się do salonu. Kolory i tkaniny są również przypadkowe. Tymczasem sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, miejsce, w którym spędzasz 1/3 każdej doby i które jest kluczowe dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia.

W małej sypialni najlepiej postawić na ograniczoną paletę kolorów – maksymalnie trzy. Jeden z nich powinien być kolorem bazowym, neutralnym. Może to być np. ciepły lub chłodny beż, gołębia szarość, złamana biel, odcień kremowy, ewentualnie pudrowy róż lub szałwiowa czy oliwkowa zieleń. Jasne kolory powiększają optycznie małą sypialnię i rozjaśniają ją.

Idealnym wyborem do sypialni jest kojący i neutralny beż. Możesz go wprowadzić na przykład za pomocą tapicerowanego łóżka Argentina od Materasso. Prosty design, bez zbędnych dekoracji idealnie pasuje do małych sypialni.

Czy w takim razie w sypialni trzeba zrezygnować z mocnych kolorów? Wcale nie! Wprowadź je, ale wykorzystując do tego jeden mocny element wyposażenia. Co powiesz na kolorowy zagłówek łóżka Paris z oferty Materasso? Pasuje do sypialni w stylu glamour, modern classic, ale także boho. Do tak mocnego akcentu kolorystycznego dobierz pozostałe kolory z jasnej palety.

Błąd 2. Niewykorzystanie ścian w małej sypialni

W małej sypialni liczy się każdy centymetr przestrzeni. Jeśli brakuje Ci miejsca na ustawienie mebli, trzeba „pójść w górę” i maksymalnie wykorzystać dostępne ściany. Brak półek wiszących to duży błąd w wielu małych sypialniach.

CZYTAJ:  Korpus łóżka - jaką wybrać podstawę łóżka?

Możesz postawić na gotowe, zakupione w sklepie półki czy wiszące regały. Pomogą Ci zorganizować miejsce na książki, pamiątki czy inne bibeloty niezbędne w sypialni. Nie musisz ich stawiać na podłodze, nie zajmują więc miejsca.

Wiszące półki czy kwietniki ścienne nadają się do eksponowania roślin domowych. W sypialni niezbędne są kwiaty doniczkowe – oczyszczają powietrze i pomagają zachować właściwy mikroklimat tego pomieszczenia. Gdy miejsca brak, kwiaty doniczkowe trzeba wieszać właśnie na ścianach.

Innym rozwiązaniem aranżacyjnym są wiszące pawlacze lub inne rodzaje zabudowy. Dobrze, aby zaprojektował je stolarz. Masz wtedy gwarancję, że „uszyje” on meble dokładnie pod Twoje potrzeby i pod wymiary Twojej sypialni.

Błąd 3. Za ciężkie zasłony, za dużo dekoracji

Gdy urządzasz sypialnię (ale też każde inne wnętrze), często sugerujesz się zdjęciami z sieci. Problem w tym, że najczęściej pokazują one duże, przestronne, doskonale doświetlone pomieszczenia. Warto „przefiltrować” swoje preferencje i ulubione style aranżacji pod kątem dostosowania ich do urządzanego przez siebie wnętrza.

Błędem w aranżacji małej sypialni są zbyt ciemne i ciężkie zasłony oraz zbyt dużo tkanin, które optycznie zmniejszają to pomieszczenie. Zrezygnuj również z dużej liczby grafik ściennych, dodatków i dekoracji. Lepiej wybrać ich kilka, za to doskonałej jakości.

Błąd 4. Rezygnacja z lustra w sypialni

Jeśli masz małą sypialnię, zaprzyjaźnij się z lustrem. To najlepszy sposób na wizualne powiększenie i rozjaśnienie niewielkiego pokoju.

Co się sprawdzi? Lustrzane fronty szafy w zabudowie lub szafy wolnostojącej. Lustro (np. duże, okrągłe – takie są dziś najmodniejsze) na ścianie naprzeciwko łóżka. Świetną opcją są również lustrzane meble czy lustra stojące, które dodatkowo pomogą Ci przygotować stylizację na każdy dzień.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ