materac prezent na święta

Zrób sobie prezent na Święta – kup dobry materac!

18

Jaki prezent na Święta jest odpowiedni? Na pewno taki od serca. A od serca dla kręgosłupa wydaje się prezentem idealnym! Spraw sobie zatem prezent, który pozytywnie wpłynie na zdrowie i kondycję całego Twojego ciała. Kup dobry materac!

Dobry materac – nie tylko od święta

Materac materacowi nierówny. Dobry materac to taki, na którym się wyśpisz, a Twoje ciało odpocznie i zregeneruje się. Komfort snu wpływa na dobre samopoczucie w ciągu dnia i zdrowie ciała w dłuższej perspektywie. Sen na dobrze dopasowanym materacu jest profilaktyką dolegliwości bólowych kręgosłupa i całego ciała. Dobry materac to więc taki, który w odpowiedni sposób podeprze Twoje ciało, a kręgosłupowi umożliwi ułożenie się w naturalnej pozycji. Materac to inwestycja na kilka lat, dlatego do jego zakupu warto podejść na poważnie. I na spokojnie. Poniżej przedstawiamy dwie kluczowe wytyczne, pomocne w wyborze modelu idealnego.

Twardość

Twardość materaca powinna być optymalna. Oznacza to, że nie może on być dla nas zbyt twardy ani za miękki. Materac musi dobrze podpierać wszystkie części ciała. Za twardy będzie naciskał na ciało, uwierając i ugniatając użytkownika oraz wymuszając przyjęcie nienaturalnej, napiętej pozycji. W za miękki materac ciało się za bardzo zapadnie, szczególnie jego najcięższe części. Również w takim przypadku nie ma mowy o solidnym podparciu ciała i równomiernym rozłożeniu jego ciężaru na całej powierzchni materaca. Odpowiednia twardość materaca zapewnia podparcie, rozluźnienie i odciążenie kręgosłupa, stawów i mięśni. Przez producentów materace są oznaczane symbolami H, dającymi ogólny obraz ich twardości. Pamiętać jednak należy, że jest to jedynie wskazówka a nie wyznacznik. Jest to bowiem subiektywne odczucie projektantów materaca, które nie do końca może się pokrywać z naszymi potrzebami.

Wnętrze

Na rynku do wyboru jest kilka rodzajów materiałów, z których tworzone są materace. Każdy z nich ma inne właściwości, ale wszystkie mają zapewniać komfort odpoczynku. Tę wygodę najlepiej sprawdzić osobiście. Jak? Testując w salonie sprzedaży. Przed wybraniem się tam, warto wiedzieć, z jakimi rodzajami materacy będzie się miało do czynienia. I tak: materace kieszeniowe zbudowane są z bardzo wielu sprężyn, z których każda mieści się w oddzielnej kieszonce i pracuje samodzielnie. Dzięki temu materac ugina się tylko tam, gdzie zostaje obciążony – a nie faluje na całej swojej powierzchni. Materace piankowe dzielą się na te z pianek wysokoelastycznych i termoelastycznych. Obie są niezwykle elastyczne i sprężyste, dzięki czemu bardzo dobrze dopasowują się do krzywizn ciała. Pianki termoelastyczne dodatkowo zwiększają swoją miękkość pod wpływem ciepła ciała użytkownika i jego ciężaru. Materace lateksowe są trwałe i higieniczne. Pianka lateksowa, z której są zbudowane, dobrze cyrkuluje powietrze wewnątrz materaca.

CZYTAJ:  Materac bonellowy czy kieszeniowy?

Warto pamiętać także o odpowiednim pokrowcu na materac, poduszce oraz stelażu. Podsumowując: dobry materac jest tak wygodny, że nie chcesz z niego wstawać. A jak już wstaniesz, to z uśmiechem po dobrze przespanej nocy.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ