po co stelaż pod materac

Po co Ci stelaż pod materac?

1

Stelaż pod materac to niezwykle niedoceniany element wyposażenia sypialni. Jest często uważany za zbędny i zastępowany deskami czy płytami. Albo pomijany ze względów finansowych. A przecież materac, na który wydało się duże kwoty, bez odpowiedniego stelaża traci na swojej funkcjonalności! Dlatego warto odpowiedzieć na pytanie:

Po co Ci stelaż pod materac?

Stelaż, czyli odpowiednio wygięte i połączone ze sobą drewniane listwy, jest integralną częścią łóżka. Nie można o nim zapominać podczas wyboru materaca, bo to także od niego zależy, jaki komfort snu uzyskasz. Do ich produkcji najczęściej używa się drewna brzozowego, bukowego i sosnowego. Z tego ostatniego wykonuje się najtańsze, twarde stelaże, odpowiednie do niskiej jakości materaców bonellowych. Materace z pianek termoelastycznych, wysokoelastycznych i lateksowych wymagają stelaży wysokiej klasy. Takie stelaże są elastyczne i odpowiednio współpracują z materacami. Na czym polega ta współpraca? Po co jest stelaż pod materac? Przedstawiamy powody, dla których jest niezbędny.

Wygoda materaca

Czasem zdarza się, że materac wypróbowany w sklepie, w domu okazuje się za miękki, za twardy lub źle dopasowany. Dzieje się tak, ponieważ w sklepie leżał na innym stelażu niż ten zakupiony do domu. To pokazuje, jak duży wpływ na właściwości materaca i komfort jego użytkowania ma właściwie dobrany stelaż. Elastyczny stelaż gwarantuje dobre podparcie materaca, czego efektem jest dostosowywanie się wkładu do śpiącej osoby. Wówczas materac staje się odpowiednio elastyczny i reagujący na obciążenia.

Dopasowanie materaca

Dzięki temu, że materac leży na sprężystym stelażu, zwiększa się jego elastyczność. A to wpływa na lepsze dopasowanie się do masy ciała, jego krzywizn i pozycji spania użytkownika. Elastyczne stelaże zapewniają usztywnienie lub zmiękczenie w odpowiednich miejscach materaca, które są dopasowane do ciężaru i budowy konkretnych części ciała. Chodzi tu o strefy twardości w materacu i stelażu (regulowane) gwarantujące utrzymanie ciała we właściwej pozycji. Im więcej stref, tym lepiej.

Wentylacja materaca

Dzięki stelażowi możliwa jest lepsza cyrkulacja powietrza w materacu. Odpowiednia wentylacja materaca zapobiega jego zawilgotnieniu i pojawieniu się pleśni, grzybów i bakterii. Warto pamiętać, że w nocy ciało się poci, dlatego możliwość swobodnego wysychania materaca jest niezwykle ważna dla higienicznego snu. Materac może też zostać zamoczony przez rozlane płyny. Spanie na wilgotnym czy zapleśniałym materacu to przecież nic przyjemnego, a na pewno zdrowego.

CZYTAJ:  Materac przeciwodleżynowy

Gwarancja materaca

Zakup materaca jest często kosztownym wydatkiem. Dlatego im dłuższy okres gwarancji na materac, tym lepiej. Często jest to 10 czy 15 lat. Zdarza się, że warunki gwarancji podane przez producenta nie obejmują złego użytkowania materaca. A jest nim korzystanie z materaca bez stelaża lub ze źle dobranym, np. sztywnym stelażem do materaców piankowych. Jednym z najistotniejszych czynników branych pod uwagę podczas procesu reklamacji materaca jest właśnie dobór stelaża.

Czy wiesz już, po co Ci stelaż pod materac? Tylko połączenie dobrze dopasowanego materaca z odpowiednim stelażem zapewni Ci pobudkę w pełni zrelaksowanym i wypoczętym ciele. Czy jest coś lepszego niż zdrowy i spokojny sen?

CZYTAJ:  Materac bonellowy czy kieszeniowy?

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ