kiedy należy wymienić materac

Kiedy wymienić materac?

3

Materac to zakup na długie lata, ale jak szacują producenci,  jego żywotność to ok 5-10 lat (w zależności od jakości materiałów). Oczywiście wszystko zależy od stopnia i sposobu, w jaki się go użytkuje. Są jednak ogólne oznaki, mówiące o tym, że najwyższa pora pożegnać się ze swoim materacem. Kiedy należy wymienić materac na nowy?

Ślady zużycia

Czas pożegnać się ze swoim materacem, jeśli posiada widoczne lub wyczuwalne uszkodzenia wpływające na jego funkcjonalność i właściwości. Mogą to być wgniecenia w konstrukcji materaca, zagłębienia na jego powierzchni – najczęściej zdarzają się w centralnej części, wyczuwalne sprężyny czy rozległe deformacje pianki lub brak jej elastyczności. Krótko mówiąc, Twój materac diametralnie różni się od tego, jaki był za czasów swojej świetności, gdy został dostarczony ze sklepu.

Dyskomfort użytkowania

Czy podczas leżenia czujesz dyskomfort? Często przewracasz się z boku na bok, bo nie możesz ułożyć się w wygodnej pozycji? A może budzisz się obolały? Czy to moment, kiedy należy wymienić materac na nowy? Niezaprzeczalnie. Wysłużony materac nie zapewni odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa oraz całego ciała. Przez to mięśnie się nie regenerują, lecz nieustannie pracują, by utrzymać kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Zmęczenie, drażliwość, bóle – nie o to chodzi w zdrowym śnie.

Aspekty higieniczne

Jeśli swędzi Cię skóra, budzisz się przez kichanie lub katar – winowajcą może być materac, a nie przeziębienie. Z upływem czasu w materacu gromadzi się brud, roztocza, bakterie i naskórek. Jeśli nie ma on odpowiedniej wentylacji, może pojawić się też grzyb i pleśń. Choć niektóre z materacy są mniej narażone na występowanie alergenów, jak te z pianki AventO2 czy o antybakteryjnych właściwościach, stopniowo każdy z nich zapewnia coraz mniejszą higienę snu.

CZYTAJ:  Materace gryczane – dlaczego nie warto ich kupować?

Zmiana potrzeb

Materac dobieramy do naszych aktualnych wymagań i preferencji. Kiedy należy wymienić materac? Na pewno wtedy, gdy nasze potrzeby uległy zmianie. Może się tak stać, gdy diametralnie zmieniła się nasza waga i stary materac jest dla nas za twardy lub za miękki. Albo w przypadku pogorszenia się naszego stanu zdrowia czy pojawienia się problemów z kręgosłupem. Wówczas stary materac może przestać być odpowiedni. Zmiana upodobań co do twardości materaca także jest przesłanką do kupna nowego.

Kiedy należy wymienić materac?

Podsumowując – nawet najlepszy i najdroższy materac się zużywa i z czasem przestaje spełniać swoje podstawowe zadania. Ma zapewnić wygodę, spokojny i zdrowy odpoczynek, higieniczne warunki snu i odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i całego ciała. Jeśli zabraknie któregoś z tych elementów, zastąp stary materac nowym. Aby móc cieszyć się nim jak najdłużej, pamiętaj o używaniu odpowiedniego stelaża oraz pokrowca. Regularnie zmieniaj położenie materaca na stelażu, aby go równomiernie eksploatować.

CZYTAJ:  Materace kokosowe – dlaczego są groźne?

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ