sen dziecka

Dlaczego zdrowy sen dziecka jest ważny dla jego rozwoju?

4

Roczny maluch przesypia około 14 godzin na dobę. Dwulatek około 12 stu. Sen jest więc bardzo ważną częścią życia małego dziecka, gwarantującą mu prawidłowy rozwój. Jak więc zadbać o to, by sen dziecka był zdrowy?

Dla każdego malucha ważne jest, by sen był regularny – według badań przeprowadzonych w Londynie (College University), dziecko, które zasypia o nieregularnych porach może mieć opóźniony rozwój poznawczy. Te dzieci, które kładzie się spać późno, mają większe ryzyko otyłości.  Częste wybudzanie się dziecka, skutkować może zaś zaburzeniami rytmu okołodobowego (więcej o rytmie okołodobowym przeczytasz na naszym blogu o materacach) i problemami z bezsennością nawet w dorosłym życiu. Dziecko które śpi niespokojnie miewa też gorsze wyniki w szkole w przedmiotach ścisłych. Sen wpływa tez na rozwój całego organizmu i jego wzrost (hormon wzrostu wydzielany jest głównie nocą i nieregularny sen może zmniejszać jego ilość w organizmie dziecka).

CZYTAJ:  Sowa, skowronek, a może niedźwiedź? Rytm dobowy i sen

Tych kilka przytoczonych powyżej badań dowodzi tego, jak ważny jest dla rozwoju dziecka sen. I to zarówno w aspekcie intelektualnym oraz poznawczym jak i zdrowotnym. A jednym z niezwykle ważnych dla komfortowego snu dziecka elementów higieny snu, jest właściwy materac.

Najważniejsze cechy materacy dla dzieci:

  • Brak stref twardości (wpływają niekorzystnie na rozwój kręgosłupa)
  • Duża przewiewność,
  • Antyalergiczność,
  • Zdejmowany, łatwy w praniu pokrowiec.

Termowentylacja i przewiewność materaca

Dla zdrowego snu dziecka ważne jest, by zapewnić mu odpowiednią temperaturę (jak zadbać o komfort termiczny przeczytasz na naszym blogu o materacach). Przegrzanie dziecka to jeden z najczęstszych powodów dla których dziecko się wybudza i marudzi. Poza odpowiednim przykryciem, zadbać trzeba również o to, by materacyk był przewiewny i pozwalał na wentylację. W wysokiej jakości materacach dla dzieci stosuje się zatem specjalne siatki 3D, które poprawiają termoregulację i wentylację.

Antyalergiczne materace dla dzieci

Przez kilkanaście lat popularnym typem materaca dziecięcego był materac gryczany. Uznawany za naturalny i antyalergiczny, w rzeczywistości nie jest aż tak dobrym rozwiązaniem. Bywa bowiem, że w łusce gryczanej kumuluje się wilgoć i materac zaczyna pleśnieć. Znacznie lepszą opcją jest zakup materaca piankowego. Jaką piankę wybrać? Przewiewną i elastyczną. Takie właściwości ma szwajcarska piana Avent O2 (np. w materacu Baby Swiss). Jej otwarta struktura porów sprawia, że jest bardzo dobrze wentylowana, a przy tym wysoce odporna na procesy utleniania się i starzenia pianki. Innym, również dobry rozwiązaniem, jest pianka Biogreen – naturalna pianka z ekstraktem z aloesu, który likwiduje roztocza, bakterie i pozwala na mocny, niezakłócony sen.

CZYTAJ:  Materace dla alergików

Pokrowiec materacy dla dzieci

Musi się łatwo ściągać i mieć możliwość prania w temperaturze min. 60o. Warto zwrócić uwagę na pokrowce z ekstraktami (np. uspokajającej i odstraszającej insekty lawendy) czy aloesu, który chroni przed bakteriami i roztoczami.

A Wasze pociechy na czym śpią?

CZYTAJ:  Materace bezpieczne dla zdrowia – certyfikaty

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ