jak czyścić materac

Jak czyścić materac?

1

Czyszczenie materaca jest jedną z tych czynności, którą warto wykonywać regularnie, jeśli zależy nam na zdrowym, spokojnym śnie. Każdej nocy nasze ciało wydziela pot, a łuszczący się naskórek staje się doskonałą pożywką dla bakterii, roztoczy i grzybów. Z biegiem czasu w naszym materacu może się ich nagromadzić naprawdę ogromna ilość, co np. u alergików wywoływać będzie nasilenie się objawów uczulenia. Dlatego warto wiedzieć, jak czyścić materac, aby zapewnić sobie zdrowy, bezpieczny sen.

Odkurzanie

Odkurzanie jest jedną z podstawowych czynności, którą możemy z łatwością wykonać. Dzięki niemu usuniemy niewidzialne roztocza i martwy naskórek. Pamiętajmy, że im mniej kurzu w materacu, tym mniejsza plama w razie ewentualnego zalania. Odkurzajmy materac regularnie – najlepiej przy każdej zmianie pościeli, nie rzadziej niż co 3 miesiące.

Odświeżanie

Najprostszym sposobem odświeżenia materaca jest równomierne posypanie jego powierzchni sodą oczyszczoną (dobrze użyć w tym celu sitka), odczekanie około 15-20 minut, a następnie dokładne odkurzenie jego powierzchni. Soda oczyszczona doskonale pochłania wilgoć i neutralizuje brzydkie zapachy.

Usuwanie plam

Podstawową zasadą, której powinniśmy się trzymać podczas usuwania plam, jest ta, że materac nie lubi wody. Jeśli namoknie, będzie trudno go wysuszyć, dlatego do czyszczenia materaca używamy jej tak mało, jak to tylko możliwe.

Jeśli nasz materac ma zdejmowany pokrowiec, możemy go po prostu ściągnąć i, stosując się do zaleceń producenta, wyprać w odpowiedniej temperaturze. Do czyszczenia materaca możemy też z powodzeniem wykorzystać odkurzacz piorący lub wielofunkcyjną myjkę parową, ale są to urządzenia, które niekoniecznie mamy pod ręką.

CZYTAJ:  Jak chronić materac przed zmoczeniem?

Jak czyścić materac domowymi sposobami?

  • Woda utleniona (100ml) + soda oczyszczona (1 torebka) + ewentualnie kilka kropel mydła lub płynu do mycia naczyń – jest to jeden z najprostszych, a przy tym najbardziej skutecznych sposobów pozbywania się plam z materaca. Sodę oczyszczoną dokładnie rozpuszczamy w wodzie utlenionej. Następnie przelewamy preparat do butelki z atomizerem i bardzo dokładnie spryskujemy plamę. Pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Kiedy materac będzie już suchy, używamy szczotki do pozbycia się resztek zabrudzeń, uważając, by nie rozprowadzić zabrudzenia po jeszcze większej powierzchni. Następnie dokładnie odkurzamy materac.
  • Woda utleniona (3 łyżki) + soda oczyszczona (1/2 szklanki) + biały ocet (1/4 szklanki) – ta mieszanka rewelacyjnie nadaje się do usuwania bardzo uporczywych, starych plam z moczu, potu czy innych płynów. W tym celu posypujemy równomiernie materac sodą oczyszczoną. Następnie dokładnie skrapiamy białym octem i pozostawiamy do wyschnięcia. Odkurzamy, a jeśli plama utrzymuje się nadal, nanosimy na gąbkę odrobinę wody utlenionej i czyścimy materac okrężnymi ruchami. Pamiętamy o dokładnym wysuszeniu materaca.

W podobny sposób można czyścić materace wodą z sokiem z cytryny. Warto wiedzieć, że podczas czyszczenia materaca można użyć również np. kilku kropel olejku herbacianego, który poza tym, że zapewnia przyjemny zapach, doskonałe dezynfekuje.

CZYTAJ:  Kiedy wymienić materac na nowy?

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ