materac kieszeniowy

Materac kieszeniowy – najpopularniejsze pytania

Materac kieszeniowy jest częstym wyborem osób, dla których sprężyna kojarzy się przede wszystkim z trwałością. Planujesz zakup właśnie takiego rodzaju materaca, ale masz wątpliwości? Odpowiadamy na najczęściej zadawane przez klientów pytania odnośnie do materaców kieszeniowych.

Czym materac kieszeniowy różni się od bonellowego?

Oba są sprężynowe, jednak różnica w ich jakości i funkcjonalności jest kolosalna. Materac bonellowy to przestarzały typ, w którym sprężyny łączone są ze sobą w bezpośredni sposób. Udoskonalona wersja, czyli materac kieszeniowy, składa się ze sprężyn umiejscowionych w tkaninowych kieszonkach. I to właśnie te kieszenie, a nie sprężyny, są ze sobą połączone. To sprawia, że każda ze sprężyn w materacu kieszeniowym pracuje niezależnie od reszty. Dzięki temu materac ugina się jedynie w miejscu nacisku ciała, a nie na całej swojej powierzchni.

Przy zmianie pozycji snu przez jedną z osób, nie pojawia się efekt falowania całego materaca – co jest niestety naturalne przy korzystaniu z materaca bonellowego. Materace kieszeniowe nie obudzą Cię skrzypieniem, w przeciwieństwie do tych drugich. Niewątpliwe materac kieszeniowy charakteryzuje się też ze znacznie większą ilością punktów podparcia, dając możliwość znacznie lepszego ułożenia się materaca do naszych naturalnych krzywizn. Zredukowane naciski na ciało w stosunku do materaca bonellowego, pozwalają na lepszą relaksację ciała, rozluźnienie spiętych mięśni, a tym samym na pełniejszą regenerację m.in. kręgosłupa.

Czym materac kieszeniowy różni się od multipocket?

Podstawową różnicą jest liczba oraz średnica sprężyn schowanych w tkaninowych kieszonkach. W materacach multipocket wielkość sprężyn jest przeważnie dwukrotnie mniejsza, a tym samym ich zagęszczenie wewnątrz materaca jest większe. Każda ze sprężyn w materacu kieszeniowym to jeden punkt podparcia. Im jest ich więcej, tym ciało jest lepiej wspierane. Przekłada się to bezpośrednio na komfort odpoczynku. Mniejsze kieszonki ze sprężynami lepiej dopasowują się do krzywizn kręgosłupa i całej sylwetki.

Ciało odpowiednio podparte podczas snu ma szansę prawidłowo się zrelaksować i zregenerować. Jeśli rano budzisz się obolały, być może nie odpocząłeś w wystarczający sposób. Objawem źle dobranego materaca jest też ciągłe uczucie ucisku, wiercenie się i zmienianie pozycji snu, by znaleźć tę wygodną. Warto zwracać uwagę przy zakupie materaca na ilość sprężyn przypadających na 1 mkw. Np. w przypadku firmy Materasso, jest to najlepszy wkład z gęstością 1000 sprężyn na 1 mkw.

CZYTAJ:  Co zrobić, gdy materac jest za twardy?

Czym są strefy twardości?

Strefy twardości w materacu oznaczają stopień dopasowania do anatomii użytkownika. Chodzi tu o to, że cała powierzchnia materaca podzielona jest na strefy bardziej i mniej miękkie. Są one dostosowane do niejednakowego ciężaru każdej z części ciała. Cięższe z nich, jak biodra, będą naciskać na materac z inną siłą niż te lekkie. Najbardziej polecane są materace z siedmioma strefami twardości, żeby jak najlepiej dopasować się do krzywizn sylwetki i podeprzeć ją. Taki model będzie podzielony na strefy: głowy, ramion, kręgosłupa, miednicy, bioder, kolan i stóp.

CZYTAJ:  H1, H2, H3 – co oznaczają symbole twardości?

Występowanie stref twardości pomaga w ułożeniu kręgosłupa w zdrowej pozycji linii prostej. Wszystkie materace kieszeniowe posiadają piankową warstwę wierzchnią, którą układa się na rdzeniu ze sprężyn. To, czy jest ona z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej czy lateksowej, znacząco wpływa na wygodę użytkowania całego materaca. Bo o wygodę właśnie tu chodzi! Tutaj warto też zaznaczyć, że obecnie najbardziej ergonomiczny układ stref twardości to tzw. siedem stref. Możemy jednak znaleźć też materace z układem pięciostrefowym lub trzystrefowym. Natomiast zdecydowanie należy podejrzliwie podejść do firm oferujących więcej niż siedem stref twardości. Więcej nie oznacza tutaj wcale lepiej, a układ ten wynika z dotychczasowych badań.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ