olejek i kwiaty lawendy

Zapachy, które pomagają zasnąć

30

Lawenda, szałwia, rumianek, rozmaryn – zapach tych ziół ma bardzo dobry wpływ na sen. Uspokaja, koi i pomaga szybciej zasnąć. Pogłębia sen i sprawia, że budzimy się bardziej wypoczęci. Jak można wykorzystać te pozytywne cechy aromaterapii, by dobrze spać?

Aromaterapia wykorzystywana jest od setek lat. Już w starożytnym Egipcie palono kadzidełka, które miały odganiać choroby, nacierano ciało wonnymi olejkami, które miały poprawiać zdrowie i nastrój. Olejki eteryczne stosowano również w sypialniach, choć w nieco innej – niż dziś – formie.

Jakie zapachy najlepiej pomagają zasypiać?

Bezkonkurencyjna okazuje się lawenda, która swoją skuteczność udowodniła w wielu badaniach. Lawenda nie tylko pomaga osobom cierpiącym na bezsenność, ale redukuje też odczuwany ból – jest zatem polecana osobom starszym i tym, które z powodu chronicznych chorób mają trudności z zaśnięciem. Sen przynosi też rumianek (również pity przed snem w formie herbaty). Kojący i uspokajający efekt daje i bergamotka.

CZYTAJ:  Wraz z wiekiem spada jakość snu – jak zadbać o sen seniora?

Melisa to zioło, które częściej kojarzy się nam z uspokajającą herbatką, ale jego świeży zapach może zmniejszyć tętno i sprawić, że stres słabiej da się nam we znaki. Osoby mające kłopot ze snem ze względu na gonitwę myśli i stres docenią kwiaty neroli, drzewo sandałowe, eukaliptus oraz zapach majeranku.

Jak wykorzystać zapach w sypialni? Kilka możliwości

Tradycyjne kominki zapachowe, w których wykorzystuje się olejki naturalne, to dobry sposób dla tych osób, którym dodatkowo zależy na romantycznym nastroju. Wystarczy zapalić świeczkę, dodać kilka kropel olejku, by po kilku chwilach móc poczuć delikatny zapach rozmarynu lub lawendy. Kominki zapachowe mogą nie sprawdzić się u osób wrażliwych na zapachy (są dość intensywne) i lepiej nie zapalać ich w pokoju małego dziecka.

Suszone zioła w woreczkach dają delikatny zapach przez cały dzień. Świetnie sprawdzą się nie tylko jako aromaterapia przed snem, ale również pomogą pozbyć się natrętów w postaci moli czy komarów.

Materace wzbogacone olejkami eterycznymi to nowość na rynku materaców. Materasso wykorzystuje olejki aromatyczne w samych pianach (które produkowane są na bazie naturalnych olejków i dodatkowo wzbogacane mikrokapsułkami) bądź w pokrowcach.

CZYTAJ:  Oddychająca pianka do materaców. Jak to działa?

Do flagowych produktów Materasso z olejkami zapachowymi należą:

  • pokrowce Lavender – w mikrokapsułkach zamknięty jest olejek lawendowy, który uwalnia zapach w wyniku podwyższenia się temperatury i ruchów ciała. Lawenda nie tylko koi i uspokaja, co ułatwia zasypianie, ale również działa odstraszająco na owady. Materasso, olejek lawendowy wykorzystuje również w stelażach oraz materacach budowanych w oparciu o szwajcarskie piany AventO2 z linii Swiss, czy piany Lavender, jak w przypadku materaca Lavender Duo.
  • pokrowce Eucalyss z wyciągiem z eukaliptusa cytrynowego, który nie tylko jest antyseptyczny, ale również zmniejszy liczbę komarów i meszek w sypialni,
  • olejek aloesowy w pokrowcu Aloevera oraz piance Biogreen to bardzo delikatny, ledwie wyczuwalny zapach, ale jednocześnie dbanie o regenerację podczas snu.

Więcej na temat naturalnych ekstraktów roślinnych stosowanych w materacach przeczytasz na naszym blogu o materacach we wpisach o roślinnych pokrowcach na materace oraz wykorzystaniu natury w sypialni.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ