dobry materac

5 powodów, dla których warto zainwestować w dobry materac

6

Mówi się, że jeśli kupujemy nowy materac, to warto by był on do nas dopasowany i był wysokiej jakości. Kiedy jednak przychodzi do wydania kilkuset złotych na materac, zaczynamy się wahać. Czy aby na pewno warto – myślimy?

1. Dobry materac to pełen relaksu sen bez wybudzeń

Nie oszukujmy się, każdy z nas kilkakrotnie wybudza się w ciągu nocy. Przy zdrowym śnie, nie pamiętamy jednak tych wybudzeń, bo trwają zaledwie kilka sekund. Jeśli jednak zdarzają ci się pełne wybudzenia, po których masz problemy z ponownym zaśnięciem, to mogą one skutecznie obniżyć jakość twojego snu i w efekcie sprawić, że budzisz się zmęczony i niewyspany. Przyczyn wybudzeń jest wiele – od codziennego stresu, przez problemy zdrowotne (np. kłopoty z nerkami) aż po … nieprawidłową higienę snu. Częstym powodem wybudzeń jest zbyt wysoka temperatura powietrza w jakiej śpimy (w takiej sytuacji polecamy materace z pianką regulującą temperaturę –Polargel lub Thermogel) albo niewygodny, stary materac, który powoduje, że więcej się wiercimy i w efekcie wybudzamy (o tym kiedy należy wymienić materac na nowy przeczytasz na naszym blogu o materacach).

2.  Dobry materac to pełnia energii od samego rana

Czy zdarzyło ci się kiedyś wstać po całej nocy snu i czuć się tak, jakby coś właśnie cię przejechało? Tak może się stać, kiedy śpisz na niewygodnym, niedopasowanym do Twoich potrzeb materacu. Jeśli będzie zbyt miękki, twoje biodra zapadną się, a kręgosłup wygnie i rano mogą boleć cię łopatki bądź odcinek piersiowy. Jeśli będzie zbyt twardy, to podniesie się dolna część ciała i może boleć część lędźwiowa. Tak czy siak, wstaniesz rano zmęczony i niewyspany. Na materacu który elastycznie dopasowuje się do twojej pozycji i temperatury (np. materac z pianki termoelastycznej), budzisz się zawsze pełen energii.

CZYTAJ:  Sowa, skowronek, a może niedźwiedź? Rytm dobowy i sen

3. Dobry materac to lepsza higiena

Nowoczesne, wysokiej jakości materace posiadają zdejmowane pokrowce, które można bez większego problemu uprać w pralce. Niektóre pokrowce to również specjalna technologia, która pomaga zadbać o to, by sen był zdrowszy i bardziej higieniczny. Przykładowo, pokrowiec Silver z jonami srebra skutecznie chroni materac przed rozwojem bakterii. Z kolei pokrowiec Lyocell wykonany z naturalnej celulozy drzewnej jest antyalergiczny i również antybakteryjny – mogą go stosować alergicy. Pokrowiec Lavender i Eucalyss dzięki zastosowaniu naturalnych olejków aromatycznych, to ochrona przez mikroorganizmami.

silver protect materac

4. Dobry materac to odpoczynek dla kręgosłupa  i mniejsze koszty rehabilitacji w przyszłości

Wydatek na dobry materac, to tak naprawdę inwestycja, która pozwala zminimalizować ryzyko tego, że w przyszłości wydasz majątek na neurologów i rehabilitację. Problemy i schorzenia kręgosłupa mamy coraz częściej. Mówi się, że to plaga XXI wieku, za którą odpowiada głównie nasz siedzący tryb życia i godziny spędzone przed komputerem i telewizorem. Wg. danych ZUS, schorzenia kręgosłupa to najczęstszy powód niezdolności do pracy u osób powyżej 45 roku życia i ponad 15% przyczyn absencji chorobowych. Oczywiście siedzącej pracy nie da się uniknąć (choć warto się nieco więcej ruszać). Ważne jest jednak to, by w ciągu nocy nie dawać swojemu kręgosłupowi powodów do narzekania. Dobrze dobrany materac, który dopasowuje się do potrzeb naszego kręgosłupa i pozwala mu odpocząć w nocy wprawdzie nie zapobiegnie schorzeniom, ale znacznie zminimalizuje ryzyko ich pojawienia się.

CZYTAJ:  Hiperlordoza - jaki materac wybrać?

kobieta śpiąca w białej pościeli

5. Dobry materac to trwałość przez lata

Żaden materac nie jest wieczny (i to głównie ze względów higienicznych), ale zakup dobrego materaca i dopasowanego do niego stelaża, to pewność, że przez następne 10 lat nie będziemy musieli przejmować się zakupem czy wymianą. A kiedy podzielisz sobie koszt nawet luksusowego materaca przez ilość dni, przez jakie go używasz to okaże się, że to naprawdę drobny wydatek.

dobry materac

CZYTAJ:  5 mitów o materacach

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ